fbpx
Фото: Укринформ
Фото: Фејсбук СДП

Tag: ФЗО

Архива

Штрајкот во ФЗО ставен во мирување

Штрајкот во Фондот за здравствено осигурување се става во мирување, соопшти Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани на РМ (УПОЗ). Одлуката, како што информираат, е ...

Треба повторно да се разгледа одлуката за намалување на платите во ФЗОМ, вели Џафери

Техничкиот премиер Талат Џафери одржал координативна средба со претставници на институциите за да се согледаат причините за штрајкот во Фондот за здравствено осигурување. Во интервју за МИА Џафери вели дека ...

Втор ден штрајк на вработените во ФЗО

Вработените во Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) втор ден штрајкуваат поради најавите за кратење на нивните плати. Сите подрачни единици и денеска нема да извршуваат работни задачи, освен најитните. Според ...

Од понеделник штрајк во ФЗО, ќе се работат само неопходните предмети

Вработените во подрачните единици на Фондот за здравствено осигурување од понеделник ќе стапат во штрајк. Од Синдикалната организација на Синдикатот на УПОЗ при Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) информираат дека ...

Формирана стручна комисија што го утврдува предлогот на листата со лекови на товар на Фондот

Донесен е новиот Правилник за ставање лекови на позитивна листа, кој се базира на европските пракси во оваа област вклучувајќи ги тука и посебните договори што ќе овозможат достапност на ...

ФЗО за рекордно време го вратил системот во функција, во слични ситуации потребно е двојно повеќе време

Фондот за здравствено осигурување ги презел сите потребни чекори за заштита од напади, а последниот напад се случил непосредно пред да се префрлат сите податоци на „клауд“, соопштија од ФЗО. ...

Независниот синдикат на државна администрација нема да штрајкува

Независниот синдикат на државна администрација денеска соопшти дека нема да организира, ниту пак ќе учествува во протест или штрајк бидејќи е исполнето барањето за исплата на плата за јануари за ...

Ако нема плата до понеделник, здравствените работници в среда излегуваат на протест

Револтот на здравствените работници кулминира поради неисплатените јануарски плати. Ако до понеделник до 15 часот нема префрлено средства на сметките на сите вработени во Клиничките центри и болници, тогаш в ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER