fbpx
Фото: МИА архива
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè

Tag: годишнина

Денеска се одбележува 38 годишнината од нуклеарната катастрофа во Чорнобил

Денес светот ја одбележува 38-годишнината од најголемата вештачка катастрофа во историјата на човештвото, кога на 26 април 1986 година, во 01:23 часот, силна хемиска експлозија одекна во енергетската единица 4 ...

Петровска со штипјани на одбележувањето на четвртата годишнина од членството во НАТО и 75 години од основањето на Алијансата

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска на Отворениот ден на Армијата во Штип заедно со штипјани ја одбележа 4-годишнината од членството на Северна Македонија во НАТО и 75-годишнината од формирање ...

Џабир Дерала, претседател на ЦИВИЛ(фото: Б. јордановска/ЦИВИЛ)

(24 ГОДИНИ ЦИВИЛ) Џабир Дерала, претседател на ЦИВИЛ: По цена на својата лична безбедност, Цивилките и Цивилите ги бранат човековите права и слободи секогаш и секаде, без калкулации и без компромиси

Драги колешки и колеги, соработници, членови, поддржувачи, Почитувани другарки и другари, Дами и господа, Граѓанки и граѓани, На почетокот, сакам да им се заблагодарам на сите што со своите изјави, ...

Иранците одбележуваат годишнина од смртта на Махса Амини, уапсен нејзиниот татко

Иранците кои се против режимот во Исламската република денеска ја одбележуваат првата годишнина од смртта на младата Махса Амини, која беше приведена поради наводно кршење на иранските правила за облекување ...

ЕУ: Сребреница е една од најтемните страници на европската историја

Геноцидот во Сребреница е една од најтемните страници на европската историја и Европа се сеќава на својата одговорност и неуспехот да ги заштити жртвите, изјавија во заедничката изјава високиот претставник ...

Толпи студенти се пробиваат низ полицискиот кордон пред да се излеат на плоштадот Тијанмен во Пекинг на 4 јуни 1989 година. (Reuters)

Триесет и четири години од масовните протести на плоштадот Тијанмен во Пекинг

Триесет и четири години по масовните протести во Пекинг, што беа крваво задушени од армијата, Кина и натаму ги чувствува последиците од најголемите политички демонстрации во историјата на комунистичка Кина. ...

Премиерот Заев и министрите ќе одржат прес-конференција

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придржуван од министрите денеска ќе одржи прес-конференција. Настанот ќе се одржи во пресрет на годишнината од изборот на Владата на премиерот Заев и е ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER