fbpx
Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа
Фото: Архива
Фото: Принтскрин / Полиграф
Фото: Архива

Tag: годишнина

За никогаш да не се повтори 5 мај!

5 мај 2015 година ќе остане запаметен како денот кога на протест против полициската бруталност се случи најголемата полициска бруталност во поновата историја на земјата.  Откако во јавноста излезе „бомбата“ ...

ФДМ: Потсетување на суштинската улога на свиркачите

Форумот за демократска Македонија, заедница на иселеници од Македонија, на годишнината од насилствата во Парламентот на Република Македонија, 27 април 2017, преку соопштение потсетува на суштинската улога на свиркачите во ...

Одбележување 75 години од холокаустот на македонските Евреи

Со повеќе настани денеска и утре во Скопје, Битола и Штип ќе биде одбележана 75-годишнината од холокаустот на македонските Евреи во Втората светска војна. Организатори се Еврејската заедница во Република Македонија ...

Клубот на пратенички ќе одбележи 15 години од формирањето

 Клубот на пратенички во Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одбележи 15-годишнината од формирањето.  Најавено е да се обратат претседателот, потпретседателката и генералниот секретар на Собранието на Република Македонија Талат ...

Арачиново, 2001 година

Рамковниот договор – соочување со минатото или пат кон иднината?

Договорот за мир, прекинување на воениот кофликт или врамување на заедничкиот живот на етничките заедници во Македонија, во 2001 година, требаше да претсавува почеток на една посветла иднина за Македонија. ...

ГТЦ му одолеа на кичот и „барокот“!

Пред четири години, на 14 јуни 2013, стотици скопјанки и скопјани,  извикувајќи „Градот е наш, градот не го даваме!“ и „Го сакам ГТЦ“, го „гушнаа“ Градскиот трговски центар во Скопје, во ...

ЦИВИЛ: И шест години од бруталното убиство на Мартин Нешковски, судството молчи!

Во денешното соопштение ЦИВИЛ – Центар за слобода ја потсетува јавноста дека и до денешен ден, иако се навршуваат шест години од бруталното убиство на Мартин Нешковски, за време на прославата на ...

5 мај 2015: Брутална пресметка со демонстрантите против полициската бруталност!

Да се потсетиме... 5 мај 2015 - протестот против бруталноста, заврши со бруталност. Она што започна мирно и достоиствено, со барање правда за загубен млад живот, правда за убиениот Мартин Нешковски, ...

Page 2 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER