fbpx
Фото: Кабинет на претседателот на државата Стево Пендаровски

Tag: Грција

Фото: МИА

Грчките земјоделци продолжуваат со блокадите во пресрет на најавениот протест во вторник во Атина

Земјоделците од цела Грција и во текот на викендот продолжуваат со блокадите и активностите во пресрет на протестот во Атина што го закажаа за вторник попладне, јави дописничката на МИА ...

Заедничка изјава на 28 странски амбасади во Грција: Историски момент легализацијата на истополовите бракови

Со заедничка изјава, 28 странски амбасади во Грција го поздравија синоќешното изгласување на законот за истополовите бракови, коментирајќи дека станува збор за историски момент, јави дописничката на МИА од Атина. ...

Бугарија ја отфрли идејата за создавање „туристички Мини-шенген“ со Грција и Романија

Отстранувањето на контролите на копнените граници меѓу Бугарија, Грција и Романија би било спротивно на законодавството на ЕУ и немаме намера да започнуваме официјални дискусии за ваквата нелегална идеја, изјави ...

Грција ќе предложи да ја преземе командата на европската операција во Црвеното море

Грција ќе предложи да ја преземе командата на европската операција во Црвеното море и ќе го понуди штабот во грчкиот град Лариса како седиште, соопшти министерот за национална одбрана на ...

Атина (Foto: Wikimedia Commons)

Над половина милион евра казна за компанија за млеко и млечни производи во Грција поради профитерство

Министерството за развој на Грција изрече парична казна од 561.000 евра за компанија за млеко и млечни производи, за профитерство, а меѓу другото и за високите цени на млекото за ...

Софија и Атина ќе бараат помош од ЕУ и НАТО за инфраструктурни проекти, меѓу нив и Коридорот 8  

Бугарија и Грција најавија дека ќе бараат финансиска помош „од сите можни меѓународни извори“, вклучително и од ЕУ и НАТО, за зајакнување и подобрување на меѓусебните транспортните врски. Проектите, меѓу ...

Јеронимос предлага референдум за истополовите бракови во Грција, од владата ја отфрлија таквата можност

А зошто да не распишеме референдум за народот директно да каже?, се запраша поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос во однос на истополовите бракови во Грција, потенцирајќи дека тоа ...

Мицотакис: Со мигрантскиот проблем Грција се справи подобро од повеќето европски земји

Би рекол дека со мигрантскиот проблем Грција се справи можеби подобро од повеќето други европски земји, истакна грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервјуто за Си-Ен-Ен од Економскиот форум во Давос, ...

Page 1 of 58 1 2 58

CIVIL MEDIA NEWSLETTER