fbpx
US Defense Secretary Lloyd Austin attends a press conference during his visit in Sofia, Bulgaria, 19 March 2022. (Photo by Georgi Paleykov/NurPhoto)
Германскиот министер за одбрана Борис Писториус
Џулијан Асанж беше инспирација за голем број протести низ светот (фото извор: Wikimedia Commons)
Фото: Зеленски на Х
Фото: Фејсбук ЕУБАМ
Фото: скриншот од веб страницата на Фондацијата

Tag: Хелсинки

Демократите го отфрлаат оградувањето на Трамп од изреченото во Хелсинки

Претставници на Демократската партија на САД синоќа го отфрлија оградувањето на американскиот претседател Доналд Трамп од неговите изјави дадени во Хелсинки на средбата со шефот на руската држава Владимир Путин, ...

Фински весник ги повика Путин и Трамп да ја почитуваат слободата на печатот

Финскиот весник „Хелсинкин Саномат“ резервираше десетици огласни табли на патот го минаа претседателите на САД и Русија, Доналд Трамп и Владимир Путин од аеродромот до центарот на Хелсинки, за да ...

epa06889808 People gather during a demonstration calling for human rights and democracy in Helsinki, Finland, 15 July 2018. Demonstrators called on Finnish President Sauli Niinisto to stand up for human rights as US President Donald J. Trump and Russian President Vladimir Putin have agreed to meet for summit talks on 16 July 2018 in Helsinki.  EPA-EFE/KIMMO BRANDT

Во Хелсинки повеќе протести поради Самитот Трамп-Путин

Во Хелсинки денеска се одржуваат неколку протести поради средбата помеѓу американскиот и рускиот претседател Доналд Трамп и Владимир Путин. Во паркот во близина на претседателската палата, каде ќе се одржи ...

Финска воведе привремени контроли на внатрешните граници на ЕУ

Пред средбата помеѓу американскиот и рускиот претседател Доналд Трамп и Владимир Путин денеска во Финска е покрената привремена контрола на внатрешните граници на Европска унија, како дел од зајакнување на ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER