fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

Tag: Игор Тантуровски

Добро утро со Орданоски

Ни требаат луѓе што ќе гризат

Пишува: Сашо Орданоски Колективните оставки во Државната комисија за спречување на корупцијата наидоа на рамнодушен прием во јавноста. Како кога ќе отворите стара тегла со кисели краставички: устата, инстиктивно, ви се ...

Оставки во ДКСК, а лапанажата, кога?

Игор Тантуровски поднел оставка поради семејни и здравствени причини, јавуваат медиумите. ЦИВИЛ Медиа го постави прашањето: „Оставка, кога?“, и (некако) како во случајот со ДИК, оставката си дојде за помалку ...

Тантуровски (ДКСК) не лаже, само не ја кажува вистината

Игор Тантуровски, претседател на Државната комисија за корупција не чувствува никаква одговорност. Напротив, тој смета дека доказите изложени во јавноста не се релевантни. Сепак, подготвува оставка.  Во 24Анализа, Тантуровски, изјавува ...

Тантуровски не чувстува одговорност

Игор Тантуровски, претседател на Државната комисија за спречување на корупција не чувствува никаква одговорност и потреба за оставка по обвинувањето за корупција на антикорупционерите. Единствено што чувствува е политички притисок, ...

Тантуровски фатен во судир на интереси

Тантуровски на позицијата претседател на ДКСК е од 2016, а од 14 април 2015, како и останатите, член на истата. Претходно бил заменик претседател на ЈЗУ Здравствен дом Железничар, според биографијата, ...

Добро утро со Орданоски

ДКСК да лета во вселената!

пишува: Сашо Орданоски Да се тврди дека „нападот“ врз Државната комисија за спречување на корупцијата била „оркестрирана работа“ и „притисок врз Комисијата“ (како што тврди нејзиниот претседател Игор Тантуровски) ја има ...

Нема да ви помине!

Зошто Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) молчи за прашањата кои ЦИВИЛ и колумнистот Сашо Орданоски ги покренаа во јавноста? Можеби се надеваат дека новогодишно-божиќните празници, смогот и ужасното ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER