fbpx
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: изборен модел

Зајкова: Ако нема расположение за промена на изборниот модел, ЛДП е спремна да преговара за промена на математичката формула по која што се пресметуваат гласовите

„Не сум за предвремени избори, сметам дека тоа е неосновано трошење на буџетот на граѓаните. Но, ја туркаме идејата за реформи во Изборниот модел, бидејќи гледаме дека вака поставениот изборен ...

фото: МИА архива

Студија „Северна Македонија на европската изборна мапа: Колку е пропорционален македонскиот изборен модел?“

Презентација на студијата „Северна Македонија на европската изборна мапа: колку е пропорционален македонскиот изборен модел?“ ќе се одржи денеска во библиотеката „Браќа Миладиновци“ - Скопје во организација на Институтот за ...

Џабир Дерала

Политичарите ги киднапираат процесите, ги уништуваат, а потоа други им се виновни

ЏАБИР ДЕРАЛА Во последно време, сè погласни се политичарите со иницијативи за измени во изборниот систем. Една изборна единица е најновата играчка во македонската политичка игротека. Истовремено, дел од политичарите ...

(Не)научените лекции од изборите достапни онлајн

(Не)научените лекции од локалните избори во 2017 година од денеска се достапни и онлајн. ЦИВИЛ одржа извонредно успешна презентација на публикацијата „Слободни избори: Научени лекции“ на 15 февруари. На презентацијата, ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER