fbpx
Мировен самит за Украина, Швајцарија, 15 јуни 2024
Претседателката на Швајцарија, Виола Амхерд и претседателот на Украина, Володимир Зеленски, на отворањето на мировната конференција, 15 јуни 2024
Фото: Укринформ

Tag: изложба

Окиконе за ЦИВИЛ Медиа: Имаше 50 луѓе во подрумот, бомбардирани, ако никој не ги сними, како никогаш да не се случило

Во пресрет на  вечерашната изложба на фотографии „Украина: Воено злосторство“ во во Скопје, , изведена од истоимената книга објавена од „FotoEvidence“, која вклучува повеќе од 360 фотографии и сведочења, кои фрлаат светло ...

Изложба на фотографии и панел-дискусија „Украина: Воено злосторство“

Фондациите Отворено општество - Западен Балкан вечер во Скопје ја организираат изложбата на фотографии „Украина: Воено злосторство“ во земјите од Западен Балкан. Како што информираат од Фондации Отворено општество – ...

(ФОТО) Во библиотеката Св. Климент Охридски, отворена „Украинската полица за книги“

Под покровителство на Првата дама на Украина Олена Зеленска, во Националната и универзитетска библиотека Св. Климент Охридски, денеска беше отворена „Украинската полица за книги“.   За време на отворањето со ...

Костадиновска-Стојчевска: Македонските артефакти од изложбата „Првите кралеви на Европа“ ја ставаат земјава во фокусот на ексклузивен културен настан во Северна Америка

Филдовиот музеј во Чикаго го најави големото отворање, што се одржа на 31 март, на, како што велат, својата специјална изложба „Првите кралеви на Европа“, во која со свои раритетни предмети ...

Македонскиот КИЦ во Тирана промовираше млади сликари од двете земји

Вчеравечер во македонскиот Културно информативен центар во Тирана, се отвори заедничка изложба на млади сликари од Република Албанија и Република Северна Македонија, информираат од Министерството за култура. Со свои дела ...

Македонскиот државен врв, дипломати од целиот свет, експерти, аналитичари и претставници на граѓанското општество на конференцијата „Украина – година на хероизмот“

„Украина – година на хероизмот“ е заедничкиот наслов на големата конференција што се организира утре, 24 февруари, во Домот на АРМ, со почеток во 11 часот, соопшти ЦИВИЛ. https://youtu.be/roAcvPEJ64Y На ...

„Украина – година на хероизмот“, голем настан на ЦИВИЛ и Амбасадата на Украина

Невладината организација за човекови права и слободи, ЦИВИЛ – Центар за слобода и Амбасадата на Украина во Република Северна Македонија организираат голема конференција, изложба на фотографии и промоција на книга ...

МНТ ќе одбележи 74 години постоење

Македонскиот народен театар денеска ќе одбележи 74 години од првата премиера на сцената, со изложбата „Од текст до претстава: македонски драми на сцената на МНТ“, со почеток од 12 часот, ...

Изложба на олдтајмери во Скопје

Олдтајмери денеска од 9 до 17 часот ќе бидат изложени на улицата „Михаил Цоков“ до Општина Центар, во организација на „Олдтајмер Клуб Класик АВЈ“ од Скопје. Изложбата е меѓународна, а ...

Дизајнерите стануваат клучни кадри во секоја компанија

Изминатава деценија дизајн секторот во Република Македонија доживува сопствено навестување на иднината на новите генерации на работни позиции. Микро, мал, среден или голем бизнис, веќе во својата HR структура сè ...

Page 1 of 8 1 2 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER