fbpx
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)
Фото: МИА
Фото: Скриншот од видео на Би-би-си

Tag: Киро Глигоров

Да бевме вовлечени во војната што беснееше северно од нас, прашање е дали Македонија ќе постоеше

Пред точно 25 години, на 24 април 1998 година, во својот деветти број, некогашниот магазин „Форум“ (основан од Сашо Орданоски и Ѓунер Исмаил), објави мега-интервју со тогашниот претседател Киро Глигоров. ...

Добро утро со Орданоски

Тајните служби, пред дождот

Пишува: Сашо Орданоски Пред петнаесетина и повеќе години, во полуофицијална посета на Македонија беше дојден тукушто пензионираниот шеф на една од најголемите западни служби за разузнавање, еден постар, негуван господин ...

Добро утро со Орданоски

Наспроти сè, опстојуваме!

пишува: Сашо Орданоски Да не беше ВМРО-ДПМНЕ и Љупчо Георгиевски, Македонија можеби немаше да стане независна држава на 8 септември 1991 година. Да беше осамостојувањето така изведено како што сакаше ...

Иванов го обвинува СДСМ за лаги и груб обид за манипулација!

Кабинетот на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, излезе со соопштение, по повод обвинувањата на СДСМ дека претседателот Иванов постапил како претседателот Киро Глигоров во 1992-та, и дека го прекршил ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER