fbpx
Фото: МИА
Фото: Х
Фото: Архива
Фото: Скриншот
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)

Tag: климатски промени

SPAO CTG 441.03 - PHOTOEX STDE24

НАТО проценка: Климатските промени имаат длабоко влијание врз безбедноста на сојузниците

НАТО ја објави годишната проценка на влијанието врз климатските промени и безбедноста на генералниот секретар.  Овој извештај го нагласува значителното влијание што климатските промени го имаат врз безбедноста, и конкретните ...

Photo by Caleb Cook on Unsplash

Топлотен бран – смртоносен временски феномен: Дознајте сѐ за значењето, заштитата и поврзаноста со климатските промени

Ако во 2 часот по полноќ излезете на балкон во центарот на Скопје, ќе ве опфати чувство дека сте во рерна. Властите прогласија портокалова фаза од 19 до 23 јуни. ...

ОН: 80 отсто од луѓето на глобално ниво сакаат посилна климатска акција од страна на владите

Четири од пет луѓе сакаат нивната земја да ги зајакне своите заложби за справување со климатските промени, според глобалната анкета на 75.000 учесници објавена денеска. Истражувањето на Програмата за развој ...

„Војна за сино небо“: Доколку не се преземат мерки, бројот на починати ќе почне да расте

Кинеските градови не ги почитуваат националните стандарди против загадениот воздух - доколку не се преземат мерки побрзо, бројот на смртни случаи од загадениот воздух ќе почне да расте, пишува Гардијан. ...

Светски ден на метеорологијата: Климатските промени се реална закана за целата цивилизација

Климатските промени се реална и непобитна закана за целата наша цивилизација. Ефектите се веќе видливи и ќе бидат катастрофални доколку не се делува веднаш. Денеска, 23 март, се одбележува Светскиот ...

Фото: МИА

Шукова: Имаме четири планови за климатски промени со климатски сценарија и нивните влијанија врз сектори

Адаптацијата кон климатските промени значи преземање акција за планирање и прилагодување на сегашните и очекуваните влијанија на климатските промени. Како држава имаме изработено четири национални комуникации/планови за климатски промени во ...

ЕУ ги принудува тешките товарни возила и автобусите да ги намалат емисиите на CO2

Европскиот парламент и земјите-членки на ЕУ денеска се договорија да се намали дозволената емисија на јаглерод диоксид од моторите на тешките товарни возила и да воведат општа одредба за „нулта ...

Претседателот на СБ на Светскиот економски форум во Давос претстави план за борба против климатските промени

Претседателот на Светска банка Аджај Банга на Светскиот економски форум во Давос рече дека светот се соочува со „егзистенцијална климатска криза“ и претстави план од пет точки за борба против ...

COP28: Како да се заштити здравјето на луѓето од последиците на климатските промени

На климатскиот самит COP28 во Дубаи првпат фокусот е на тоа како климатските промени го влошуваат здравјето на населението, вклучително топлотен удар, оштетување на белите дробови од чад од шумски ...

Пендаровски, Фото Ангел Ангелов

Утре во Скопје дискусија за заедничко дејствување против климатските промени во соработка со УНДП

Претседателот Стево Пендаровски утре ќе се обрати на дискусијата насловена „Заедничка иницијатива за климатска акција“, што се одржува во соработка со постојаниот претставник на Програмата за развој на Обединетите нации ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER