fbpx
Матуранти, Прилеп, мај 2024 (фото извор: скриншот од снимка со телефон)
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: Кристине Алтхаузер

Алтхаузер – Џафери: Германија ја поддржува Македонија на патот кон ЕУ!

Сојузна Република Германија продолжува со континуираната поддршка на патот на Република Македонија кон евроатлантските интеграции, потенцираше германската амбасадорка во Република Македонија, Кристине Д. Алтхаузер на средбата со претседателот на Собранието ...

Иванов ги расипува односите на Македонија со Германија!

„Колку повеќе непријатели, толку поголема е честа“, е одговорот на германската амбасадорка во Македонија, Кристине Алтхаузер, откако синоќа, претседателот Ѓорге Иванов ја обвини дека пренесува лажни информации!? Германското МНР излезе ...

Алтхаузер: За решение на кризата е потребна политичка волја!

„Предвремените парламентарни избори се одржаа пред четири месеци. Сите анализи покажуваат дека кризата негативно се одразува врз стопанството, забележан е пад на порастот на БДП, зголемен е фискалниот притисок, расте ...

„City Tree“ ќе го прочистува воздухот во центарот на Скопје

Еколошкиот билборд што е донација на германската амбасада, денеска е поставен во центарот на Скопје, непосредно до хотелот „Мериот“. Овој растителен филтер ќе го прочистува воздухот, зашто има капацитет да ...

Алтхаузер: Граѓаните имаат лимитирано знаење за своите гласачки права!

На промоцијата на публикацијата на ЦИВИЛ -Центар за слобода, во преполнетата сала на хотелот „Парк Резиденс“, Н.Е. д-р Кристине Д. Алтхаузер, aмбасадорка на Сојузна Република Германија, одржа воведен говор во кој ...

Постизборен извештај на ЦИВИЛ: Двесте шокантни страници!

Н.Е. д-р Кристине Д. Алтхаузер, aмбасадорка на Сојузна Република Германија ќе одржи воведен говор на промоцијата на публикацијата „Избори 2016: Финален извештај од долгорочното набљудување на политичкиот процес и предвремените ...

Алтхаузер: Преку реформите, Македонија да се врати на евроатлантскиот пат!

Германската амбасадорка, д-р Кристине Алтхаузер која ја отвори конференцијата „Слободни избори 2016“, во организација на ЦИВИЛ – Центар за слобода, во своето обраќање, порача дека е многу значајно потпишувањето на ...

Конференција на ЦИВИЛ: Изборите се само почеток на евроатланскиот пат на Македонија!

Во Македонија нема услови за фер, демократски и кредибилни избори, на 11-ти декември! Но, нема простор ни за нивно одлагање, бидејќи политичката криза во државата предолго трае. Од друга страна, ...

Амбасадорката Алтхаузер: Изборите се само еден од многуте чекори за враќање кон ЕУ перспективата

Н.Е. Амбасадорката на Сојузна Република Германија, д-р Кристине Д. Алтхаузер со воведно обраќање ја отвори експертската панел дискусија на тема „Плурализмот и политичката криза“ во организација на ЦИВИЛ - Центар ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER