fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
Фото: МИА архива
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа

Tag: криза

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Зошто Русите немаат јајца?

Деновиве на социјалните мрежи се појавија фотографии и видеа, за кои се тврди дека се направени во Русија и на кои се прикажани руски граѓани, кои во услови на зголемена ...

Фото: МИА архива

Мировен самит ќе се одржи утре во Египет, но тешко ќе се постигне единство во врска со кризата во Газа

Во Египет утре ќе се одржи самит за кризата во Газа во момент кога постојат стравувања од ширење на конфликтот на Блискиот исток, но отсуството на високи претставници на САД, ...

Фото: G.Tech Technology Factory Zhuhai China / Wikimedia commons

Кина во услови на забавен економски раст и демографска криза бара инвеститори во Давос

Кинеската делегација на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија, се обидува да ги увери странските инвеститори дека по тригодишна изолација од пандемијата, животот се враќа во нормала. Сепак, податоците сугерираат ...

Архива (скриншот), протести на 6 јули 2022

(2023) Сценарио 6/8: Пад на проевропската влада во Северна Македонија

ЏАБИР ДЕРАЛА Линк до СЦЕНАРИО 1/8 | Линк до СЦЕНАРИО 2/8 | Линк до СЦЕНАРИО 3/8 | Линк до СЦЕНАРИО 4/8 | Линк до СЦЕНАРИО 5/8 Сценаријата за уривање на проевропската власт во Северна Македонија се обистинуваат. ...

Земон: Справувањето со создавање здрава животна средина е еден од поголемите предизвици на денешницата

ЦИВИЛ Медиа разговараше со директорот на Центарот за напредни истражувања г. Рубин Земон, по повод 11-та годишна конференција насловена „Предизвици на идентитетот, културното наследство, одржливиот развој или туризмот поврзани со ...

Системски решенија како одговор на глобалната криза со храна и енергија

На конференцијата со наслов „Поглед подалеку“, што се одржа денеска во Скопје во организација на Обединетите нации, претставници на повеќе агенции на ОН заедно со меѓународни експерти и претставници на ...

Амбициозно дизајниран буџет за заштита на граѓаните од последиците од кризата и за одржлив раст на економијата

Пишува: Зоран Бојаровски Буџетот не се само бројки на хартија. „Преведени“ тие бројки ги претставуваат вредностите кои во наредниот период ќе се аплиицираат низ политиките на актуелната политичка власт во ...

Нема промени за административците – продолжуваат да работат од канцеларија, мерките за штедење струја даваат резултат

Не се остварија стравувањата на синдикалците за евентуална работа од дома претстојнава зима, поради енергетската и економската криза. Од Владата за ваквата идеја информираа на почетокот на октомври, во рамки ...

Page 1 of 7 1 2 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER