fbpx
Фото: МИА архива
Димитар Ковачевски
Фото: Социјални мрежи
Фото: МИА архива
Фото/ принтскрин

Tag: лажни наративи

Џабир Дерала, Форум за мир и дијалог, 13 август 2023 (фото: Рилинд Сулејмани)

Лагата може да е глупава, провидна и плитка, но пропагандата може да ја направи сеприсутна и – вистинита

ЏАБИР ДЕРАЛА Паралелно со обновената офанзива на рускиот агресор во Украина почна и нова офанзива на рашистичката пропаганда. Очекувано, пропагандата е интензивна и валкана. Таа дотолку поголема, колку што се ...

Прес на ЦИВИЛ за изборниот мониторинг: Десет дена техничка влада, 9 февруари 2023 (фото: Г. Наумовски/ЦИВИЛ)

(Извештај од изборниот мониторинг на ЦИВИЛ) Десет дена техничка влада: Злоупотреби, дезинформации и националистички наративи

ЦИВИЛ спроведува долгорочен мониторинг на изборните процеси во земјата од 2008 година. Како и во претходните години по Пржинскиот договор, дел од мониторингот на ЦИВИЛ е следење на работата на ...

Што е дезинформација?

ДЕЗИНФОРМАЦИЈА е намерно ширење лажни или погрешни информации за измама или манипулација, преку стратегиски и медиумски тактики за постигнување политички, воени или комерцијални цели. Дезинформациите се глобална закана, поради способноста ...

Фото: Укринформ

Кој ќе маршира на следната парада во Москва, ако воопшто се одржи?

Русија го прослави својот главен празник „Денот на победата“ и се подготвува за суровите воени рутини, ракетирање и гранатирање цивилни цели, уништување на критичната инфраструктура и убиства на цивили, единственото ...

Руската пропаганда ги засилува лажните наративи за намерата на Полска да присвои делови од Украина

Ако Украинците ги напуштаат соседните региони со Русија, тоа е поради руските проектили и бомби Неодамна, претседателот на руската Државна дума, Володин, објави антиукраински пост на Телеграм, тврдејќи дека украинските ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER