fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа
Фото: Украинска правда

Tag: Мирослав Лајчак

Спроведувањето на Косовско-српската спогодба потешко од согласувањето за самиот договор

Вчерашниот ден за косовскиот премиер Албин Курти, и претседателот на Србија Александар Вучиќ беше долг. Прво имаа состанок со европските посредници Џозеф Борел и Мирослав Лајчак за потоа да имат ...

epa09240618 Miroslav Lajcak, EU Special Representative for the Pristina-Belgrade Dialogue, speaks during a press conference following his meetings with Kosovo's political leaders in Pristina, Kosovo, 01 June 2021. Miroslav Lajcak is on a two-day official visit to Kosovo.  EPA-EFE/VALDRIN XHEMAJ

Лајчак: Задоволство што Косово начелно го прифати предлогот на ЕУ

Специјалниот претставник на Европската унија за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак денеска го изрази своето задоволство што Косово начелно го прифатило предлогот на ЕУ за нормализација на односите ...

Брнабиќ: Верувам во гаранциите на меѓународната заедница во однос на формирањето на ЗСО

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ по повод денешната посета на специјалниот пратеник на ЕУ Мирослав Лајчак на Приштина и Белград оцени дека дипломатските активности се забрзуваат и притисокот се засилува ...

Фото/ Александар Вучиќ

Српски медиуми: Дури и кога ќе се постигне договорот меѓу Косово и Србија, Вучиќ нема да го потпише

Српскиот претседател Александар Вучиќ, кој со години де факто е главен преговарач на Србија во дијалогот со Косово, нема да го потпише договорот кога ќе биде постигнат, туку ќе го ...

Премиерот на Република Косово, Албин Курти (фото извор: Wikimedia Commons)

Курти контра Лајчак: Договорот мора да има взаемно признавање меѓу Косово и Србија

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека француско-германскиот план треба да има взаемно признавање меѓу Косово и Србија. Тој оваа изјава ја даде зборувајќи за средбата што ја одржа синоќа со ...

Фото/ Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак од неговиот Фејсбук профил

Лајчак по средбата со Курти: Очекувавме подобро разбирање за француско-германскиот предлог

Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак, по средбата што ја имаше со косовскиот премиер Албин Курти и останатите четворица дипломати, рече дека очекуваа повеќе ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER