fbpx
Матуранти, Прилеп, мај 2024 (фото извор: скриншот од снимка со телефон)
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: Мицотакис

Мицотакис со ново предупредување: Да се користи само името Северна Македонија во и надвор од земјата, инаку ќе се создадат проблеми во односите со Грција и со ЕУ

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во утринското интервју за државната телевизија ЕРТ се осврна на прашањето за Северна Македонија, повторувајќи го предупредувањето до новата власт дека без целосно усогласување со Преспанскиот ...

Мицотакис ги претстави кандидатите за европратеници, меѓу нив и осудениот градоначалник на Химара

Актуелни европратеници, новинари, професори, поранешни министри, но и градоначалникот на албанскиот град Химара, Фреди Белери, кој моментално е во затвор се меѓу 42-та кандидати за пратеници во Европскиот Парламент од ...

Русија изврши ракетен напад врз Одеса за време на средбата на Зеленски со Мицотакис

Руската армија денеска изврши ракетен напад врз Одеса за време на средбата на украинскиот претседател Володимир Зеленски со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во пристанишниот град, изјави Зеленски на прес-конференција со ...

Мицотакис: Со мигрантскиот проблем Грција се справи подобро од повеќето европски земји

Би рекол дека со мигрантскиот проблем Грција се справи можеби подобро од повеќето други европски земји, истакна грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервјуто за Си-Ен-Ен од Економскиот форум во Давос, ...

Фото: Кабинет на грчкиот премиер

Мицотакис и Блинкен ги потврдиле силните стратешки односи меѓу Грција и САД

На стратешките билатерални односи, за кои истакнаа дека се на толку добро ниво како никогаш досега, се осврнаа грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и американскиот државен секретар Антони Блинкен на нивната ...

Мицотакис в понеделник организира неформална вечера во Атина за лидерите од регионот, ќе присуствува и Ковачевски

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис в понеделник ќе биде домаќин на неформална вечера за лидерите на Западен Балкан и на земјите- членки на ЕУ од регионот, а на која ќе присуствува ...

Маринакис: Во многу добра клима средбата Ковачевски – Мицотакис

Во многу добра клима, според портпаролот на грчката Влада, Павлос Маринакис поминала вчерашната средба во Вилнус на премиерите на Северна Македонија и Грција Димитар Ковачевски и Кирјакос Мицотакис. На денешниот ...

Ковачевски – Мицотакис: Грција останува силен партнер на Северна Македонија на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски на вториот ден од Самитот на НАТО во Вилнус, Литванија оствари билатерална средба со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. На средбата соговорниците ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER