fbpx
Фото: МИА
Алексеј Навални. Фото: Скриншот
Проф. д-р Ратко Дуев, декан на Филозовски факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Скопје (фото А. Мехмети/ЦИВИЛ)

Tag: наставници

Фото: МОН

МОН: Платите на наставниците од овој месец се зголемуваат за 15 проценти

Платите на наставниците и на другите вработени во основните и средните училишта продолжуваат да се зголемуваат. Како резултат на заложбата за создавање квалитетно образование кое се темели на мотивирани наставници, ...

Џабир Дерала (фото: Кирил Михаилов)

Линч на наставниците

ЏАБИР ДЕРАЛА Истиот ден беа познати името и презимето на наставничката што беше приведена во полициската акција во Скопје во која беа запленети дрога, оружје и пари, и беше откриена ...

Фото: МИА

Најголем синдикален штрајк во последната деценија, околу половина милион Британци излегоа на улиците

.Околу 500.000 работници ширум Британија излегоа на протести, што се смета дека е најголемиот штрајк во последната деценија, пренесува Би - Би - Си. Околу 51,7 отсто од училиштата финансирани ...

Штрајковите во Велика Британија ќе се интензивираат, наставниците се подготвуваат да прекинат со работа

Штрајковите во Велика Британија ќе се интензивираат, бидејќи наставниците се подготвуваат да прекинат со работа, пишува „Сандеј тајмс“, а медицинските сестри предупредуваат дека би можеле во феруари да штрајкуваат во ...

Таравари: Нападот на наставниците во гостиварската гимназија досега невиден настан

Насилството што се случи во дворот на гостиварската гимназија е невиден срам што никогаш не се случил во историјата на Гостивар, е оценката на градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари, ...

Штрајк на просветните работници во Словенија

Во Словенија денеска се одржува штрајк на професорите, наставниците и сите работници во образовниот сектор, а училиштата утринава останаа затворени. Според организаторите, Синдикатот на вработените во образованието и науката, на штрајкот се вклучиле ...

МОН ги повика наставниците да дадат предлози за новите наставни програми

Министерството за образование и наука ги повика наставниците од одделенска настава да достават предлози и коментари за новите наставни програми што се подготвуваат во основото образование. „За да создадеме што ...

Битка за детските насмевки

Претешки училишни чанти, учебници полни со непотребни и застарени информации, немотивирани наставници, кои инсистираат на „бубање“ на лекциите наместо разбирање на материјалот, најави за промени во образованието како и секоја ...

Образование за резил резултати!

Две третини од младите во Македонија на возраст од 15 години имаат потешкотии со читање и разбирање  проблем со математички операции и природни науки! Според наставниците, соговорници на ЦИВИЛ Медиа, ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER