fbpx
Фото: МИА архива
Димитар Ковачевски
Фото: Социјални мрежи
Фото: МИА архива
Фото/ принтскрин

Tag: Никос Коѕијас

Телефонски разговор Заев – Ципрас по оставката на Коѕијас

Телефонски разговор по оставката на Никос Коѕијас имале премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Според портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, ...

Уставни измени или избори?

Во Собранието денеска продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа, меѓу Македонија и Грција, предложен од Владата.  Ова е трет ден од ...

Хаѕидакис: Нова демократија нема да го промени ставот за Договорот од Преспа

Остануваме на нашата позиција, кристално јасна е изјавата на Киријакос Мицотакис за ова прашање и нема да го промениме нашиот став, вели потпретседателот на грчката опозициска партија Нова демократија, Костис ...

Грчки медиуми: Коѕијас во Парламентот ќе претстави доверливи документи за преговорите за името

По наредба на Никос Коѕијас, околу 30 доверливи документи поврзани со преговорите за името, било побарано од грчкото МНР да се декласифицираат, а денеска министерот за надворешни работи на Грција ...

Коѕијас вонредно на средба со Ципрас

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас вонредно и претходно непланирано се наоѓа во премиерската палата на средба со Алексис Ципрас, објавија дел од грчките медиуми. Како што јави дописничката на ...

Грчки владини извори: Ништо не е завршено, трпение и смиреност до Самитот во јуни

Двајцата министри за надворешни работи Коѕијас и Димитров, направија важен напредок, но преговорите не завршија. Напротив, тие се наоѓаат во најкритичната пресвртница, изјавил за грчката агенција АНА-МПА владин претставник, добро ...

Коѕијас: Конечниот договор во рацете на премиерите на двете земји

Министрите за надворешни работи завршија со нивниот дел, преговорите продолжуваат на експертско ниво, а кога ќе завршат и тие, текстовите подготвени од министрите ќе бидат во рацете на премиерите за ...

Димитров и Коѕијас во Њујорк ги бранеа националните интереси, заедно заминуваат за Брисел

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на преговорите за името во Њујорк ги бранеа националните интереси, но покажаа одлучност дека решение за 25-годишниот спор ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER