fbpx
Фото: МИА архива
Димитар Ковачевски
Фото: Социјални мрежи
Фото: МИА архива
Фото/ принтскрин

Tag: нормализација

Игор Бандовиќ

Игор Бандовиќ, Центар за безбедносни политики, Белград: Средбата Вучиќ – Курти е добра основа за нормализирање на односите, но не смее да застане тука

Игор Бандовиќ е директор на Белградскиот центар за безбедносни политики (БЦБП) од 2019 година. БЦБП е независен истражувачки центар кој придонесува кон унапредувањето на безбедноста на граѓанките и граѓаните во ...

Астрит Истрефи, Извршен директор, Балкан Форум (фото: ЦИВИЛ)

Истрефи, Балкан Форум: Потребни ни се храбри лидери кои склучуваат договори затоа што сакаат, а не затоа што мораат

Во пресрет на критичната средба на највисоко ниво меѓу премиерот на Република Косово, Албин Курти и претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, очекувањата, надежите и стравувањата беа високи. Редакцијата ЦИВИЛ ...

(ВИДЕО) Еуген Сарачини, ТВ 21, Приштина: Премиерот Курти треба да биде похрабар, да ги прифати предлозите за Заедницата на српските општини

Еуген Сарачини, директор на ТВ 21 Приштина, за ЦИВИЛ Медиа изјави дека настанот во Охрид, каде што се среќаваат косовскиот премиер, Албин Курти, и српскиот претседател, Александар Вучиќ, е многу ...

(ВИДЕО) Жељко Шајн, белградска „Политика“: Преговорите меѓу Србија и Косово имаат цел да постигнат компромис за мирно решавање на недоразбирањата

Бројни новинарски екипи од регионот и пошироко ја следат средбата на српскиот претседател Вучиќ и косовскиот премиер Курти во Охрид. Во пресрет на заклучоците од оваа важна средба, новинарската екипа ...

Астрит Истрефи, Извршен директор, Балкан Форум (фото: ЦИВИЛ)

(ВИДЕО) Истрефи: Важно е да има договор за успешно завршување на дијалогот меѓу Косово и Србија започнат во 2011 година

Пред критичната средба, поддржана од ЕУ, меѓу косовскиот премиер, Албин Курти, и претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на 18 март во Охрид, разговаравме со политичкиот аналитичар Астрит Истрефи, извршен директор ...

Фото: Твитер

НАТО: Историска можност за Косово и Србија да постигнат траен мир

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска во Брисел изјави дека го поздравува конструктивниот пристап на Косово и Србија кон дијалогот со посредство на Европската унија и посочи дека Спогодбата ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER