fbpx

ВМРО АМНЕСТИЈА

Фото: Загреб.инфо
Фото: Укринформ
Фото: Ангел Ангеловски / ПМД

Tag: образование

Ангел Димитров: Банките, осигурителните и телекомуникациските компании треба да плаќаат повисоки даноци

И покрај ковид кризата и енергетската криза предизвикана од воената инвазија на Русија врз Украина, пополека состојбата се смирува, особено со цената на електричната енергија која компаниите на слободниот пазар ...

Ќе се реновираат студентските домови, МОН почнува подготвителни активности

Министерството за образование и наука почнува подготвителни активности за крупниот инфраструктурен проект кој предвидува целосна обнова на државните студентски домови и нивно трансформирање во енергетски ефикасни објекти. Реконструкцијата ќе опфати ...

Скриншот од видео објавено на Твитер профилот на Шабнам Насими, поранешна советничка за мигранти во британската влада.

Протест на жени во Авганистан, талибанците ги растераа со водени топови

Десетици девојки и жени, главно студентки, излегоа денеска на улиците на западниот авганистански град Херат, протестирајќи поради забраната за образование на жените воведена од талибанските власти, објави Си Ен Ен. ...

Дебата на тема „Како до подобар младински стандард во 2023 година?“: Потребни се активни млади, но и политичари што ќе ги вклучат во носењето на одлуки

Преземање на конкретни мерки за справување со корупцијата која е една од главните причини за иселување на младите, суштински промени во образованието и активна младина која директно ќе учествува во ...

Пендаровски: Правото на образование е клучот што ја отвора вратата за разбирање и уживање на сите други права и слободи

Правото на образование е едно од фундаменталните права и е насочено кон сестран развој на личноста. Ако Универзалната декларација е во симболична смисла – дом на човековите права, тогаш правото ...

МОН: Учебниците за најмалите основци се за еднократна употреба, останатите се користат најмногу пет години

Министерството за образовани и наука информира дека согласно Законот за учебници во основното и средното образование, сите учебници можe да се користат најмногу пет години, со исклучок на оние за ...

МОН: Не правете копии на учебниците, бесплатно ќе добие секој ученик

Министерството за образование и наука информира дека испораката на учебниците за прво, второ, четврто и петто одделение во основното образование се одвива согласно утврдената динамика. Веќе е завршена испораката на ...

Реакција: Скандалозно нарушена автономија на Катедрата по микробиологија и паразитологија на Медицинскиот факултет во Скопје

Професори-членови на Наставно-научен совет на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, се обратија до Редакцијата на ЦИВИЛ МЕДИА со наводи за, како што пишуваат, скандалозно нарушување ...

Објавен е повик за субвенциониран студентски оброк за академската 2022-2023 година

Министерството за образование и наука информира дека на неговата веб-страница (www.mon.gov.mk) е објавен повик за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк што подразбира добивање месечен паричен надомест од околу ...

Шаќири: Континуирано се унапредува образованието на младите Роми и од нив се очекува да учествуваат во креирање на општествените промени

Ниеден бизнис не може да започне без идеја, односно без креативност. Не може да успее без знаење како да се менаџираат работните процеси и не може да се развие без ...

Page 1 of 8 1 2 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER