fbpx
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: ОДИХР

Српската опозиција во Собранието даде рок до среда за одговор на нивните изборни барања

Претставниците на „Србија против насилството“ (СПН) соопштија дека на денешните разговори во Собранието со претставниците на власта не е постигнат договор за исполнување на препораките на ОДИХР за изборни услови ...

Стано: Србија да спроведе транспарента истрага за наводите на ОДИХР за изборни нерегуларности

Наодите во извештајот на Канцеларијата за демократски институции и човекови права при ОБСЕ (ОБСЕ/ОДИХР) за изборни нерегуларности во Србија треба да се истражат на транспарентен начин, вклучително и оние поврзани ...

Foto: Wikimedia Commons

УНЕСКО и партнерите со нов проект за борба против антисемитизмот преку образованието низ Европа

УНЕСКО, Европската комисија и Канцеларијата на ОБСЕ за демократски институции и човекови права (ОДИХР) започнуваат двегодишен проект за справување со антисемитизмот во Европа преку образование, во време кога еврејските заедници ...

Османи во посета на Виена – земјава го започнува претседавањето со ОБСЕ оваа година

Делегација на Република Северна Македонија, предводена од министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска ја започнува официјалната посета на Виена во својство на претседавач со ОБСЕ во 2023 година. Како што соопшти ...

ЗНМ до ОБСЕ: Политичката пропаганда се врати во медиумите

Делегација на Здружението на новинарите на Македонија се сретна со претставници на Набљудувачката мисија на ОДИХР, со кои разговараше за измените на Изборниот законик и референдумот, кои имаат директно влијание ...

илустрација: Мирослав Стојановиќ - Шуки

ЦИВИЛ и ОДИХР – сличности и разлики

Финалниот извештај на ОБСЕ/ОДИХР оваа година формално беше одбележан со презентација пред неколку претставници на организации што вршат мониторинг на изборните процеси во Македонија. Додека ОДИХР ги подели препораките  во ...

Живот за сите, нели?

Шефицата на набљудувачката мисијата на ОДИХР, амбасадорката Одри Гловер, во манир својствен на британската дипломатија, ги презентираше прелиминарните заклучоци од мониторингот на локалните избори. Ги лоцираше проблемите точно, сепак, без ...

Милошоски, дигни рачна!

На вчерашната прес-конференција, случајно или намерно, Антонио Милошоски ги призна сите изборни манипулации кои ВМРО-ДПМНЕ ги спроведуваше изминатите 11 години! „На Република Македонија и понатаму ѝ се случуваат едни избори во ...

ОДИХР ја започна набљудувачката мисија

Со прес-конференција, ОБСЕ/ОДИХР денеска го најави почетокот на мониторингот на локалните избори.  Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР е на покана на државните власти. Амбасадорката Одри Гловер најави дека фокусот на набљудувањето ќе ...

ЦИВИЛ со компаративна анализа на извештајот на ОДИХР

ЦИВИЛ - Центар за слобода излезе со компаративна анализа на финалниот извештај на ОДИХР за изборниот мониторинг во однос на нивните наоди и препораки во извештајот „Избори 2016“ за предвремените парламентарни ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER