fbpx
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: МИА
ФОТО: Принтскрин

Tag: оружје

Запленето оружје во полициската акција на 30 јануари 2022 (фото извор: МВР)

Северна Македонија трета во Европа според стапката на смртни случаи од огнено оружје

Со 12,25 случаи на милион жители, Северна Македонија е трета во Европа според стапката на смртни случаи од огнено оружје, покажува анализата на статистичкиот портал „Ландгеист“, базирана на податоци на ...

Фото: Wikimedia commons

„Фајненшл Тајмс“: Србија индиректно извезла муниција во Украина за 800 милиони евра

„Фајненшл тајмс“ објави проценки дека Србија индиректно, преку други земји, извезла муниција во Украина во вредност од 800 милиони евра од почетокот на руската инвазија на Кијив. Проценките споделени со ...

Скриншот, фрагмент од насловната страница на публикацијата „Чад на хоризонтот“

Истражување на ГИ-ТОК: Трендови во трговијата со оружје од конфликтот во Украина

Приливот на оружје во Украина по целосната инвазија на Русија во февруари 2022 година, додаден на веќе голем арсенал со оружје во земјата (особено од избувнувањето на конфликтот во 2014 ...

Бајден под притисок поради продажба на оружје на Израел: Речиси 90 демократи му испратија писмо

Речиси 90 конгресмени и претставници на Демократската партија вчера го повикаа американскиот претседател Џо Бајден да размисли за прекин на продажбата на оружје на Израел доколку израелската влада не го ...

Нови дострели во воената технологија: Украинското тактичко возило Inguar3

Украинската компанија ИНГУАР го претстави новото возило за воени и тактички апликации Inguar3. Тоа е врвно, мултинаменско, лесно тактичко возило дизајнирано да постигне максимални ефекти во различни воени, теренски и ...

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, Божиќ, 2022 година.

Зеленски: Украина развива оружје за да се спротивстави на руските авиони

Украина се потпира на комбинирана заштита од руските воздушни бомби и развива сопствено оружје за да се спротивстави на руските авиони, изјави Украинскиот претседател Володимир Зеленски во интервју за телетонот ...

Фото: АТА

Приоритет на НАТО во Албанија е премин од бавно кон високо производство на муниција за потребите на војната во Украина

Од Канцеларијата на НАТО во Брисел во врска со идејата за ревитализација на индустријата за оружје во Албанија, за албанската телеграфска агенција АТА наведуваат дека продолжуваат разговорите меѓу сојузниците за ...

Крајно време е за решителна акција: Денес загина тренерот на Арачиново, утре може ти да бидеш жртва на залутан куршум!

Од залутан куршум за време на една семејна прослава, животот го загуби младиот тренер на фудбалскиот третолигаш, Шкендија Арачиново, Мерван Илјази. За жал, ова не е единствениот случај. За жал, ...

Фото: Укринформ

ХУР: Русија му дава оружје на Хамас заробено во Украина за да го дискредитира Кијив

Русија го префрли оружјето од западното производство, заробено во Украина на екстремистичката организација Хамас, која се бори против Израел во обид да го дискредитира Кијив, објави украинското воено разузнавање (ХУР), пренесува ...

Драматично зголемување на граничниот железнички сообраќај меѓу Северна Кореја и Русија по самитот Ким-Путин

Според анализата на Beyond Parallel, на сателитските снимки од железницата во севернокорејскиот град Туманганг, на границата со Русија, на 5 октомври, е забележан досега невиден број товарни вагони - околу ...

Page 1 of 7 1 2 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER