fbpx
Фото: Кабинет на претседателот на државата Стево Пендаровски

Tag: оружје

Амбасадорката Дир: На Украина ѝ требаат системи за противвоздушна одбрана и F-16

Амбасадорката на Украина во Република Северна Македонија, Лариса Дир денеска напиша на Твитер дека „третпат во еден ден во Украина има воздушна тревога, а државата-терорист (Русија) веќе лансираше речиси 60 ...

Screenshot: Twitter

Зеленски: Би сакал Јапонија и Јужна Кореја да испратат оружје во Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека би сакал Јапонија и Јужна Кореја да испратат оружје во Украина, но разбира дека „постојат законски и уставни проблеми“, пишува Си-Ен-Ен. Од клучно значење ...

Foto: Pixabay free

Воспитувањето е примарно, децата не се свесни дека после истрелан куршум нема „извини“

Неодамнешната трагедија во соседството, што предизвика шок и неверување кај сите нас, го вклучи алармот и не натера да се запрашаме што се случува со денешната младина и што е ...

Фото: Инстаграм

Вучиќ: До утрово се собрани околу 13.500 парчиња оружје

До утринава се собрани околу 13.500 парчиња оружје, изјави претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кој присуствуваше на презентацијата на предаденото нерегистрирано оружје и муниција во местото Дуваниште кај Смедерево, објави ...

Фото: Архива

САД и Австралија подготвуваат заеднички пакет воена помош за Украина

САД и Австралија работат на заеднички пакет воена помош за Украина, кој може да биде објавен до крајот на мај. Според Австралискиот АП, информациите за заеднички воен пакет доаѓаат пред посетата ...

Ројтерс според тајни документи на Пентагон: Србија се согласи да пренесе или веќе има пренесено оружје во Украина

Србија е единствената европска земја која одби да воведе санкции против Русија поради нејзината инвазија на Украина. Сепак, таа се согласи да достави оружје за Кијив или веќе го испрати, наведува ...

Зеленски: Руското оружје во Белорусија укажува на неуспехот на состанокот Путин-Си

Неуспешна беше неодамнешната средба меѓу претседателите на Русија и Кина, Владимир Путин и Си Џинпинг, на што укажува токму намерата на Русија да распореди нуклеарно оружје во Белорусија, смета украинскиот ...

Фото: Укринформ

Колкава треба да биде помошта на Западот за Украина, за да се направи цената на војната неподнослива за Русија

ДАНИЕЛ ГРОС / Project Syndicate Западните лидери постојано ја потврдуваат нивната посветеност на Украина, став кој сè уште привлекува широка јавна поддршка. Но, во однос на пари и оружје, Западот испорачува далеку ...

Гутереш: Да го уништиме нуклеарното, хемиското и биолошкото оружје пред тоа да не уништи нас

Да го уништиме нуклеарното, хемиското и биолошкото оружје пред тоа да не уништи нас, изјави генералниот секретар на Обединетите нации (ОН) Антонио Гутереш. Упатувајќи порака по повод 5 март, Меѓународниот ...

Page 2 of 7 1 2 3 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER