fbpx
Фото: МИА
Алексеј Навални. Фото: Скриншот
Проф. д-р Ратко Дуев, декан на Филозовски факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Скопје (фото А. Мехмети/ЦИВИЛ)

Tag: Пакистан

Поранешниот пакистански премиер Имран Кан осуден на уште 14 години затвор за продавање владини подароци

Поранешниот пакистански премиер Имран Кан и неговата сопруга Бушра Биби се осудени на 14 години затвор во случајот поврзан со нелегална продажба на владини подароци, објави синоќа весникот „Dawn“. Пресудата ...

Пакистанскиот суд го осуди поранешниот премиер Имран Кан на 10 години за откривање државни тајни

Пакистанскиот суд денеска ги осуди поранешниот премиер Имран Кан и еден од неговите партиски заменици на по 10 години затвор, откако ги прогласи за виновни за оддавање државни тајни. Кан ...

Пакистан му порача на Иран дека сака да ја смири ситуацијата по прекуграничните напади

Пакистан изрази подготвеност да соработува со Иран за сите прашања за време на разговорот на шефовите на дипломатиите на двете земји, кои неодамна со беспилотни летала и ракети нападнаа бази ...

Пакистан соопшти дека две деца загинале во ирански напад во пограничната југозападна провинција Балучистан

Пакистан соопшти дека две деца загинале, а три други се повредени во нападите на соседен Иран во вторникот. Иран тврди дека цели биле две бази поврзани со милитантната група Џаиш ...

Фото: МИА

Индиска војска: Во судир во спорниот регион Кашмир загинаа четворица војници и еден милитант

Четворица војници и еден милитант загинаа во престрелка меѓу индиската армија и бунтовниците во спорниот регион Кашмир, соопшти индиската војска. Борбите избиле вчера, неколку дена откако индиската армија започна потера ...

Фото: Скриншот

(ВИДЕО) Мигрантска приказна: Али најде мир во Скопје и љубов во Крива Паланка

На само 13 години, Пакистанецот Алираза Куреши станал мигрант. Заминал од дома без документи и без родители, со намера да стигне во Германија. По неколку неуспешни обиди, стигнал до Северна ...

Фото: МИА архива

Пакистанската полиција ја сомничи Исламската држава за нападот на политичкиот митинг

Пакистански истражители денеска вперија прст кон екстремистичката група Исламска држава, додека бројот на загинатите во самоубиствениот бомбашки напад на политички митинг се искачи на 46, пренесе ДПА. Бомбаш самоубиец вчера ...

Четириесет загинати во експлозија на бомба на митинг на радикална исламистичка партија во Пакистан

Најмалку 40 лица загинаа денеска во експлозија што се случи во северозападната пакистанска провинција Хајбер Пахтунхва, објавија арапските медиуми, повикувајќи се на локални власти. Полициски извор изјави дека жртвите биле ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER