fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

Tag: пасоши

Османи: Дел од фабрика на лажни вести во ВМРО-ДПМНЕ е дека постои документ од ЕК потпишан од 25 членки за важење на старите документи

Министерот за надворешни работи и кандидат за претседател на државата на Европскиот фронт Бујар Османи денеска ги демантираше и ги оцени како лажни вести обвинувањата од опозицијата дека наводно скрил ...

Со одлука на Владата се забрзува процедурата за добивање пасоши за професионалните превозници

Превозниците кои вршат патнички товарен транспорт и од Министерството за транспорт и врски имаат сертификат за професионален возач може да извадат патна исправа приоритетно и по редовна цена. Владата на ...

Бојмацалиев: Нигде во дописот на Европската Унија не се вели дека граѓаните може да патуваат со пасоши со старото име на државата

„Нигде во дописот на Европската Унија не се вели дека граѓаните може да патуваат. Таму пишува дека треба да се изнајде решение, а во моментов сите земји членки да одлучуваат ...

  Нашата најнова грчка корпа

ЗОРАН ИВАНОВ Грците отсекогаш ни давале корпи, така ни било овде судбински балкански, ни дадоа за антиката, ни дадоа за името, ни даваа за пасошите за кај нашето море и ...

Планот „Б“ на ВМРО-ДПМНЕ: Хибернација на нашите европски соништа

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ ЦИВИЛ МЕДИА Во редовите на симпатизерите на опозицијата, чии претставници влегоа во неделата во техничката влада на РСМ, како дел од подготовките на парламентарните избори, владее своевидна „шампањизација“. ...

Личните карти ќе важат за внатрешна употреба, ќе се разгледаат сите опции за пасошите, вети премиерот

Личните документи, како личните карти, што се за внатрешна употреба ќе важат и по истекот на рокот за нивна замена, а во однос на пасошите рече дека ќе се разгледаат ...

Хаосот со вадење на нови документи е всушност стратегија за граѓаните да не избегаат од државата!

Турканици, нервози, пцуење, колнење, запознавање, шмекање... се на едно место пред пунктовите за издавадење на нови лични документи со придавката Северна. Наши извори од МВР, кои сакаат да останат анонимни, ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Расне загриженоста за безбедноста во ЕУ додека Србија продолжува да издава државјанства на Руси по забрзана постапка

Комисијата на Европската унија уште еднаш изрази загриженост поради тоа што Србија им дава државјанство на државјани на Русија преку забрзана постапка. Земајќи го предвид големиот број Руси на кои ...

Граѓаните нема да трпат во остварувањето на своите права, вели Спасовски за обврската за промена на личните документи

Во ниту еден случај нема да стане збор за казнување на граѓаните, тоа нема да го направиме, ниту пак да трпат во остварувањето на своите права, изјави министерот за внатрешни ...

Граѓаните едвај закажуваат за промена на документи, слободни термини од почетокот на октомври

Законска обврска на граѓаните е, според Договорот со Грција од Преспа, до февруари идната година сите документи на граѓаните во Република Македонија да бидат со придавката Северна. Промената на документите ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER