fbpx
Foto: Wikimedia Commons
Фото: Твитер
Фото: МИА
Фото: Фејсбук
Фото: МИА
Битиќи/Фото: Влада.мк

Tag: Полска

President Joe Biden holds a speech at the Royal Castle after meeting with Polish President Andrzej Duda in Warsaw, Ukraine, Tuesday, Feb. 21, 2023. (AP Photo/Michal Dyjuk)

Бајден: Украина никогаш нема да биде победа за Русија, никогаш

Претседателот Бајден својот говор во Полска го одржа откако Путин, предходно, во неговото обраќање пред нацијата го обвини Западот за неговата војна против Украина. Бајден нагласи дека „Украина никогаш нема ...

Фото: миа.мк

Бајден во посета на Полска

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска ја започнува дводневната посета на Полска. Бајден пристигна синоќа во Варшава, по ненадејната посета на Украина. Како што соопшти Белата куќа, Бајден во Варшава ќе ...

Холандски „ловци“ пресретнаа руски воени авиони во близина на Полска

Два холандски борбени авиони Ф-35 пресретнале три руски воени авиони во формација во близина на Полска и ги придружувале подалеку од источноевропската земја на НАТО, соопшти холандското Министерство за одбрана. ...

Блумберг: Шолц уште утре би можел да и го одобри на Полска испраќањето на тенковите „Леопард“ во Украина

Германскиот канцелар Олаф Шолц уште утре би можел да и дозволи на Полска да ги извезе своите тенкови „Леопард“ од германско производство во Украина, наведуваат  извори запознаени со прашањето, пренесува ...

Германија ги испрати првите две единици за противвоздушна одбрана „Патриот“ во Полска близу украинската граница

Германија денеска ги испрати првите две од трите планирани единици за противвоздушна одбрана „Патриот“ во полскиот град Замошќ во близина на границата со Украина, каде ќе бидат распоредени за да ...

A Polish army Leopard 2.WIKIMEDIA COMMONS

Германија нема да ја спречува Полска да испорача десетина тенкови „Леопард 2“ за Украина, може да следат уште стотици

По бројните протести со барање до  германскиот канцелар Олаф Шолц да обезбеди помош во тенкови за Украина,  германската влада овој викенд сигнализираше дека нема да се обиде да ја спречи ...

Германската армија в понеделник ќе започне со распоредување на првиот од трите системи за противвоздушна одбрана „Патриот“ во Полска

Германската армија в понеделник ќе започне со распоредување на првиот од трите системи за противвоздушна одбрана „Патриот“ во Полска, како зајакнување на источното крило на НАТО, јави ДПА, пренесува МИА. ...

Рускиот наратив дека Полска планира да ја анектира западна Украина стигна и во Северна Македонија

Освен тврдења на измислен автор објавени на полскиот  веб-портал Niezależny Dziennik Polityczny со про-Кремљ ставови и кој шири лажни вести, нема апсолутно никаков друг доказ, официјален став или каква било ...

Османи – Рау: Северна Македонија ќе остане да биде чувар на заложбите на ОБСЕ

Министерот за надворешни работи и претседавач со ОБСЕ, Бујар Османи, во Полска оствари средба со Збигњев Рау, министер за надворешни работи и претходен претседавач со ОБСЕ за 2022 година.  На средбата, како ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER