fbpx
Фото: МИА архива
Володимир Зеленски, Харкив, Украина, 24 мај 2024 година
Фото/ Wikimedia commons

Tag: Полска

Фото: Твитер на украинската амбасадорка Лариса Дир

Полска размислува за соборување руски ракети над Украина од полска територија, Столтенберг ја отфрла идејата

Полскиот министер за надворешни работи Радослав Сикорски изјави дека Варшава го разгледува предлогот на Кијив да ги собори руските ракети кои се упатуваат кон полска територија додека тие се уште ...

Фото: МИА

Министрите за надворешни работи на Полска, Романија и Турција одржаа тристрана средба посветена на безбедноста

За влијанието на руската агресија врз Украина и развојот на настаните во областа на безбедноста на трипартитниот состанок во Варшава разговараа министрите за надворешни работи на Полска, Романија и Турција, ...

Фото: МИА архива

Членките на ЕУ кои се граничат со Русија и Белорусија бараат поголема финансиска поддршка од Унијата

Државите членки на ЕУ, Полска, Естонија, Литванија и Летонија ја повикаа Унијата да обезбеди поголема поддршка за воената и цивилната заштита на нивните граници со Русија и Белорусија. Во писмо ...

Моќен говор на полскиот претседател: Русија е „затвор на нациите“

За време на на конференцијата „Мир за Украина“ во Швајцарија, вчера, во својот моќен говор, полскиот претседател Анджеј Дуда упати остра критика на историските и современите постапки на Русија, опишувајќи ...

Фото: миа.мк

Министрите за надворешни работи на Германија, Франција и Полска ќе разговараат за безбедноста и одбраната

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок денеска ќе се сретне со францускиот министер за надворешни работи Стефан Сежурне и полскиот Радослав Сикорски во централниот германски град Вајмар на консултации ...

Фото: МИА архива

Во Полска уапсени девет лица за директна соработка со руските служби

Полскиот премиер Доналд Туск соопшти дека полицијата уапсила девет лица кои извршиле саботажа во Полска за службите на Русија. „Во моментов имаме девет осомничени уапсени и обвинети за извршени акти ...

Полскиот премиер Доналд Туск добил закана по атентатот врз Фицо

Полскиот премиер Доналд Туск денеска изјави дека добил закани по животот непосредно по атентатот врз словачкиот премиер Роберт Фиц. Туск на платформата Х напиша дека вчера се случувале многу работи, ...

Фото: МИА

Рускиот напад врз НАТО би завршил со пораз на Москва, изјави полскиот министер за надворешни работи

Полскиот министер за надворешни работи Радослав Сикорски во денешното обраќање пред Парламентот рече дека евентуалниот руски напад врз НАТО ќе заврши со пораз на Русија и дека Алијансата мора да ...

Фото: МИА архива

Полскиот парламент го реформира Уставниот трибунал

Полските пратеници почнаа дебата за реформирање на Уставниот трибунал, откако претходната влада ги смени функциите на институцијата. Критичарите на минатите реформи тврдат дека тие ја поткопале независноста на судството. Новите ...

Page 1 of 10 1 2 10

CIVIL MEDIA NEWSLETTER