fbpx
Тошковски - Османи
Фото: Укринформ
Фото: МИА
Џулијан Асанж (фото извор: Wikimedia Commons)

Tag: претседавање

Македонија од денеска претседава со ПСЈИЕ: Премостување поделби, градење доверба

Процесот за соработка во Југоисточна Европа  (ПСЈИЕ) претставува одлична платформа за политички дијалог, каде регионалните прашања може да бидат адресирани на највисоко ниво, а со тоа да се отвори патот ...

Северна Македонија од 1 јули го презема претседавањето со Процесот за соработка во Југоисточна Европа

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи утре ќе учествува на состанокот на министрите за надворешни работи на Процесот за соработка на Југоисточна Европа (ПСЈИЕ), што се одржува во Будва. Состанокот ...

Foto: Wikimedia Commons

Подољак: Претседавањето на Русија со Советот за безбедност на ОН претставува „силување на меѓународното право“

Русија го презеде претседавањето со Советот за безбедност на ОН и покрај апелот на Украина до членките да го блокираат руското преземање, пишува денеска Би Би Си. Секоја од 15-те ...

Ковачевски и Борел ќе претседаваат со 16-от состанок на Советот за стабилизација и асоцијација

Владата денеска на седница усвои информација за 16. состанок на Советот за стабилизација и асоцијација меѓу Република Северна Македонија и Европската Унија, што ќе се одржи на 17-ти месецов во ...

ОБСЕ: Инцидентот со хакираната страница потсетник за кибер-заканите

Официјалната Фејсбук страница на Мисијата на ОБСЕ во Скопје беше неодамна хакирана. Веќе ги презедовме сите неопходни чекори за да го пријавиме нападот кај менаџерскиот тим на Фејсбук и додека ...

Поранешниот амбасадор Ѓорчев: Претседавањето со ОБСЕ е верификација на македонската држава

ОБСЕ е една важна организација која што се грижи за безбедноста во општеството на 57 земји-членки. Апсолутно претседавањето со ОБСЕ за Македонија значи афирмација во меѓународен поглед затоа што кога ...

Зеленски и Ковачевски одржаа суштински разговор на почетокот на претседавањето на Северна Македонија со ОБСЕ

Претседателот на Украина Володимир Зеленски, на својот Фејсбук профил утринава објави дека разговарал со македонскиот премиер Димитар Ковачевски за предизвиците од почетокот на претседавањето на Северна Македонија со ОБСЕ.  „Одржав ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER