fbpx
Фото: Фејсбук СДП

Tag: Преговори

Маричиќ за изјавата на бугарската вицепремиерка: Единствен услов за отворање на првиот кластер се уставните измени

Единствен услов за отворање на првиот кластер се уставните измени, останати изјави се политички став, вели вицепремиерот Бојан Маричиќ. Одговарајќи на новинарски прашања за изјавата на бугарската вицепремиерка, Марија Габриел, ...

Историска одлука на ЕУ да започне преговори со Украина и Молдавија, Орбан го блокира договорот на ЕУ за 50 милијарди евра помош за Кијив

На Самитот на ЕУ во Брисел вчера попладнето беше донесена историска одлука  Украина и Молдавија да ги почнат пристапните преговори за членство во ЕУ. По повеќечасовни разговори лидерите на земјите-членки ...

Маричиќ: Многу е важно политиката на блокада на сопствената држава да биде поразена на изборите доколку не биде поразена во Парламентот до изборите

Би очекувал и би биле среќни, по најавите дека ќе има јасен политички повик до сите политички партии во Собранието да дадат поддршка на уставните измени и да не ја ...

ISW: Русија нема намера да се вклучи во сериозни преговори со Украина со добра волја

Во извештајот на Институтот за проучување на војната (ISW) со седиште во Вашингтон, кој ги оценува намерите на Русија да води сериозни преговори со Украин, се вели дека Русија нема ...

На Мосад му е наредено веднаш да ги напушти преговорите за примирје во Катар

На израелските разузнавачи им беше наредено да го напуштат Катар откако преговорите за прекин на огнот навлегоа во црна дупка, соопшти разузнавачката агенција Мосад. Во соопштението пренесено од кабинетот на ...

Мишел предупреди на тежок состанок пред одлуката за почеток на преговорите на Украина за пристапување во ЕУ

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел ја предупреди Украина дека не треба премногу да се надева на брза одлука за почеток на преговорите за пристапување во Европската унија. Некои земји-членки ...

Фото: МИА

Што содржи најавениот договор меѓу Израел и Хамас: Петдневен прекин на огнот, размена на заложници и влез на помош во Газа

На повидок е договор за ослободување на заложниците и примирје, што би можело да ја обележи војната која трае месец и половина и однесе илјадници цивилни животи. Според неодамнешните изјави ...

Фото: Укринформ

Лидерите на ЕУ ќе предложат почеток на преговори за членство со Украина и Молдавија

Извршната власт на Европската унија во среда ќе препорача блокот да ги отвори преговорите за членство со Украина и Молдавија откако ќе ги исполнат отворените услови, изјавија во понеделникот двајца ...

Маричиќ: Ја научивме лекцијата од ветото во ЕУ, не треба веќе да има вето на почетокот на преговорите

„Би сакал особено да го прокоментирам прашањето околу вето, бидејќи Северна Македонија ја научи лекцијата на потешкиот начин. Мислам дека не е реално да се претпоставува дека сè во процесот ...

Page 1 of 31 1 2 31

CIVIL MEDIA NEWSLETTER