fbpx

Tag: Преговори

Фото: European Commission

Фон дер Лајен на Глобсек: Подготвени сме да го поддржиме Западен Балкан со зголемено претпристапно финансирање, тоа ќе го олесни патот кон Унија

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска, на безбедносниот Форум Глобсек кој се одржува во Братислава, ја презентираше новата иницијатива за раст на земјите од Западен Балкан. Денеска ...

Маричиќ-Сарацин: Со проактивност на сите политички партии да се направи нов напредок кон ЕУ до крајот на годината

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денеска оствари средба со Мануел Сарацин, специјалниот пратеник на Владата на Сојузна Република Германија за Западен Балкан, на која беше ...

Како Радев му помага на Мицковски?

Како Радев му помага на Мицковски? Министерот за надворешни работи на Бугарија денес во изјава, пренесена од сите македонски медиуми, вели дека земјава не мора да брза за промена на ...

Војо Маневски

Европско огледало

ВОЈО МАНЕВСКИ Времето си има свој тек и свои законитости според кои се движи. Кој ден или недела е поважен од другите се човечки мерила со кои тој сака да ...

Вицепремиерот за европски прашања: Невладиниот сектор сам ќе одлучи како ќе биде вклучен во преговорите

Од моите досегашни консултации имам впечаток дека невладините организации би сакале повеќе да се мониторинг отколку директни учесници во преговорите. Тоа е легитимно и ако одиме во таа насока, јас ...

Маричиќ: Членството во ЕУ веќе не е теоретска шанса, туку реална можност да ги завршиме преговорите

Мислам дека сите политички партии се соочени со одговорноста за продолжување на патот кон ЕУ. Ние сме свесни дека ова е неправедно и дека не е идеален францускиот предлог. Така ...

Во Охрид e во тек трилатералната средба на Борел и Лајчак со Вучиќ и Курти

Во Охрид во тек е трилатералната средба на претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти, со претставниците на Европската унија, високиот претставник за надворешни работи и ...

АП за дијалогот во Охрид: Високи влогови во разговорите меѓу Србија и Косово со посредство на ЕУ

Западните власти се надеваат дека ќе биде постигнат напредок во денешните разговори со посредство на ЕУ меѓу лидерите на Косово и на Србија, во нов обид да се намалат децениските ...

Page 1 of 29 1 2 29

CIVIL MEDIA NEWSLETTER