fbpx
Фото: Фејсбук СДП

Tag: приведени

Приведени деца во Русија поради антивоени протести, Март 2022

Приведен Русин поради антивоени цртежи на неговата 12-годишна ќерка

Русинот Алексеј Москаљов е приведен поради давање антивоени изјави, а неговата 12-годишна ќерка привремено е ставена под државна грижа, откако семејството се соочило со притисок од властите поради цртежите што ...

Четири лица се приведени за вандализмот врз македонскиот културен центар во Благоевград

Двајца мажи и две жени добија 24-часовен притвор поради вандалскиот чин врз македонскиот културен центар „Никола Вапцаров“ во Благоевград, соопшти локалната полиција. Како што пишуваат бугарските медиуми, тие го признале ...

По акцијата на ГП „Табановце“, кривични пријави заработија 12 полицски службеници

Против 12 лица вработени во Полициска станица за гранични проверки – Табановце при Регионалниот центар за гранични работи Север, поднесена е кривична пријава за „злосторничко здружување“, „примање поткуп“ и „злоупотреба ...

Приведени Митко Чавков и пратениците Мукоски, Арнаудов, актерот Јовановски…

Поранешниот министер за внатрешни работи и директор на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков изутринава е приведен по налог на Јавното обвинителство за настаните во Собранието на 27 април. Од ...

Недела на протести во Македонија

Неделата на протести крена на нозе десетици илјади луѓе ширум Македонија. Протестите започнаа во вторникот во Скопје, веднаш по обраќањето на претседателот Иванов, за прекин на сите постапки поведени против ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER