fbpx
Избори 2024 (фото: ЦИВИЛ)
Фото: Оперативна команда Запад
Фото: миа.мк
Фото: Скриншот

Tag: признавање

Дачиќ за „снегот“ на видеото од Бањска: Згрешив, ми рекоа дека е постара снимка

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска изјави дека згрешил кога рекол дека на видеото објавено од косовските власти на кое се гледа Милан Радоичиќ се гледа и снег, ...

Foto: Wikimedia Commons

Убиецот од Младеновац ги призна злосторствата: Не ги познавал жртвите, пукал за да ги исплаши локалните жители

Во Вишото јавно обвинителство во Смедерево денеска беше сослушан Урош Б. (21) поради постоење сомнеж дека извршил кривични дела тешко убиство, недозволено изработување, чување, носење и тргување со оружје и ...

Фото: Ukrinform

Украинската православна црква ја призна МПЦ

Митрополитот Кијивски и цела Украина, Епифаниј испрати послание до Поглаварот на Македонската православна црква, г. г. Стефан, во кое ја споделува радосната вест дека Украинската православна црква ја признава автокефалноста ...

Александар Вучиќ (фото извор: Wikimedia Commons)

Вучиќ: Нема да бидам јас тој што ќе ја потпише независноста на Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека нема да има „ниту фактичко, ниту де јуре“ признавање на независноста на Косово, пренесува Бета. На средбата во Врање, каде што ја започна ...

Георгиевски и Павлевски признаа вина, постапката за нападот врз Села ќе се раздвои

Цеjо Георгиевски и Стојан Павлевски за кои Обвинителството по разгледувањето на новите докази го смени обвинителниот акт, од обид за убиство на пратеникот Зијадин Села во насилство за настаните во ...

Грција може да го признае Косово!

Атина би можела да го признае Косово, ако тоа го побара Вашингтон, од неколку причини. Меѓу тие причини, најголемиот е економскиот, заради притисокот што доаѓа од ЕУ и Германија. Друга ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER