fbpx
Фото: Загреб.инфо
Фото: Укринформ
Фото: Ангел Ангеловски / ПМД
Фото: Укринформ
Фото: МИА
Фото. МИА

Tag: Прогрес

Околу еден милион луѓе го прославија германското единство во ноќта на 3 октомври 1990 година во Берлин (pa/dpa/Kumm)

Deutsche Einheit

ЏАБИР ДЕРАЛА Светот може да извлече најмалку три големи поуки од германското обединување на 3 октомври 1990 година кој се одбележува како Ден на германското единство. Обединувањето на Германија се ...

Џабир Дерала (фото: Биљана Јордановска/ЦИВИЛ)

Среќна нова надеж

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА Секогаш кога сакаме да се утешиме, велиме „можеше и полошо“. И во деновите пред Новата Година, имаме незапирлива потреба да правиме разни декларации, да даваме ветувања и ...

Димитров: Се надевам на прогрес од разговорите со Коѕијас во Охрид

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров очекува на утрешната средба со неговиот грчки колега Никос Коѕијас во Охрид да биде постигнат прогрес во решавањето на прашањето за името. - Прашањето ...

Проект за родова еднаквост и зајакнување на позиција на жената во општеството

Фондацијата „Фридрих Еберт“ во соработка со „Прогрес“ - Институт за социјална демократија објави конкурс за учесници на вториот Форум за родова еднаквост. Станува збор за проект кој треба да обезбеди ...

„Прогрес“: Гласно за социјална правда

Пратеникот од Социјалдемократската партија на Германија - SPD во Европскиот парламент од групата на Прогресивната алијанса на социјалисти и демократи и известител во сенка за Македонија, Кнут Флекенштајн, деновиве, заедно ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER