fbpx
Илустрација подготвена со AI gencraft
Фото: Скриншот
Судењето на германскиот државјанин Рико Кригер, кој беше осуден на смрт во Белорусија. Фото: Редит
Фото: Скриншот

Tag: ПСЈИЕ

Сиљановска Давкова: Постои замор од проширувањето, но уште поголем е од чекањето, ЕУ треба да го вклучи Западен Балкан

Свесни сме дека постои замор од проширувањето, но постои и уште поголем замор со чекањето. Затоа во својство на претседавачи на ПСЈИЕ ги охрабрувам европските партнери да останат доследни, кредибилни ...

Сиљановска Давкова: На регионот не му е потребна гола ЕУ-реторика, туку доследна ЕУ-логика

Имаме заедничка одговорност да придонесеме за зачувување на мирот во Европа, градејќи демократски, безбеден и просперитетен континент, истакна претседателката Гордана Сиљановска Давкова во обраќањето на Самитот на шефови на држави ...

Фото: МИА

Заврши едногодишното претседавање со ПСЈИЕ – Тирана како иден претседавач ќе продолжи да ја споделува европската визија за регионот

Заврши едногодишното претседавање на Република Северна Македонија со Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ) под мотото „Премостувајќи Поделби, Градејќи Доверба”. Претседавачот на ПСЈИЕ и технички министер за надворешни работи, ...

Герапетритис утре во Скопје за министерскиот состанок и самитот во рамките на ПСЈИЕ

Шефот на грчката дипломатија Јоргос Герапетритис, утре ќе учествува на Состанокот на министрите за надворешни работи и на Самитот на шефови на држави и влади на учесниците во Процесот за ...

Бујар Османи домаќин на работниот појадок на министрите за надворешни работи на ПСЈИЕ во Њујорк

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, во својство на претседавач со Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ), бил домаќин на работен појадок на министрите за надворешни работи на земјите ...

Македонија од денеска претседава со ПСЈИЕ: Премостување поделби, градење доверба

Процесот за соработка во Југоисточна Европа  (ПСЈИЕ) претставува одлична платформа за политички дијалог, каде регионалните прашања може да бидат адресирани на највисоко ниво, а со тоа да се отвори патот ...

Маричиќ: ЕУ покажа дека има план и одговорност за нас. Имаме и ние план кој со заедничка акција на сите политички субјекти треба да го реализираме и до 2030 да ја валоризираме шансата којашто ни е дадена“./Фото: Влада.мк

Маричиќ во Бечиќи на состанок со министрите за ЕУ на земјите учеснички во Процесот за соработка во Југоисточна Европа

Вицепремиерот за европски прашања и главен преговарач со ЕУ Бојан Маричиќ денеска во Бечиќи, Црна Гора, ќе се обрати на состанокот на министрите за ЕУ на земјите учеснички во Процесот ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER