fbpx
US Defense Secretary Lloyd Austin attends a press conference during his visit in Sofia, Bulgaria, 19 March 2022. (Photo by Georgi Paleykov/NurPhoto)
Германскиот министер за одбрана Борис Писториус
Џулијан Асанж беше инспирација за голем број протести низ светот (фото извор: Wikimedia Commons)
Фото: Зеленски на Х
Фото: Фејсбук ЕУБАМ
Фото: скриншот од веб страницата на Фондацијата

Tag: петиција

ХОПС: Потпиши се! Спаси животи!

Во Македонија има 17 програми за намалување на штети од употребата на дроги и превенција на ХИВ, кои последните десет години придонеле државата да има најниска стапка на ХИВ во ...

A Syrian living in Serbia displays a placard on March 16, 2013 during a protest against Syria's President Bashar al-Assad in the center of Belgrade.  AFP PHOTO / ALEXA STANKOVIC        (Photo credit should read ALEXA STANKOVIC/AFP/Getty Images)

Правда за жртвите од конфликтот во Сирија и за нивните семејства!

„Шест години од кризата во Сирија, владините сили и вооружени групи сè уште бомбардираат цивили, извршуваат воени злосторства и злосторства против човештвото. Тие се извлекуваат без казна“, тврди Амнести Интернешнел во повикот ...

Штрајк на уметноста против Трамп

Повеќе од сто уметници потпишаа петиција за Штрајкот на уметноста (Art Strike) на денот (20-ти јануари) на инагурацијата на Доналд Трамп за претедател на САД. За нив, тоа значи многу ...

Поради неспособност на надлежните, граѓаните бараат укинување на патарините!

Веќе втора недела, граѓан(к)ите во Македонија, кои не се согласуваат со политиката за плаќање на патарина имаат можност да ја потпишат онлајн петицијата за „Укинување на патарините во Македонија“. Иницијатор ...

Дијаспора: Петиција за слобода, демократија и владеење на правото

Граѓани на Република Македонија што живеат во странство, поднесоа Петиција за слобода, демократија и владеење на правото до својата земја со низа барања кои се совпаѓаат со барањата истакнати од граѓанското општество, ...

Нови дваесеттина потписи на петицијата „Уметниците за човекови права“

Како дел од револтот што граѓанките и граѓаните го изнесоа на улица, мирно протестирајќи против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов, но и против севкупната политичка криза во која Македонија тоне ...

Поранешни студенти на Иванов бараат тој да поднесе оставка!

Поранешните студенти на професорот Ѓорге Иванов, бараат тој да поднесе оставка од функцијата претседател! Како што се наведува во петицијата која ја потпишуваат поранешните студенти, причина за ваквиот потег е ...

Page 2 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER