fbpx
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: петиција

(ИЗБОР) Албански медиуми: Во Украина петиција за признавање на Косово, првите чекори за членство во ЕУ, реакција на Вучиќ по апликацијата на Косово за членство во ЕУ

КОХА: Во Украина е покрената петиција за признавање на Косово Украинскиот пратеник, истовремено и член на Парламентарното собрание на Советот на Европа, Олексеј Гончаренко, во средата објави дека покренал петиција ...

Правдата пред профитот!

Граѓанските иницијативи организатори на протестот против уставните судии, на 4 мај во 15 часот, покренаа онлајн петиција со чие потпишување се дава поддршка на повикот да се запрат злоупотребите и да ...

Вињета наместо патарина

На социјалните мрежи граѓани покренаа акција за укинување на патарините и воведување „вињета“. „Укинувањето на патарините и воведување на „вињета" би го олеснило движењето по македонските патишта. Исто така, драстично ...

Петре, пушти ветре!

Скопје го достигна високото прво место во загаденост во светот, а Петре во своја одбрана изјави дека протестите против загадувањето, бојкотирањето настава на децата се политички мотивирани... пишува: Маја Ивановска ...

Спасете ги децата! За чист воздух!

Граѓаните ширум земјата покренаа петиција за итно справување со катастрофалната ситуација со воздухот во целата земја. Денеска Скопје е на врвот на листата на најзагадени градови во цел свет. Иницијаторите ...

Оставка на сите членови на ДИК

Иницијативата Мегафон или Платформата – засилувач на гласот на граѓаните, повикувајќи се на принципите за работа на Државната изборна комисија, преку онлајн петиција бараат оставка од деветте члена на ДИК. ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER