fbpx
Фото: Кабинет на претседателот на државата Стево Пендаровски

Tag: Путин

(ВИДЕО) Семејства на руските војници снимија порака за Путин: Загубите се колосални

Членови на семејствата на руските војници кои се борат во Украина неодамна објавија видео во кое го повикуваат Путин да ги отстрани нивните најблиски од првите борбени редови. Видеото е ...

Путин на конференција во Сочи, неколку часа пред ракетниот напад во Харкивската област во која се убиени 50 цивили, вклучувајќи и едно шестгодишно дете, 5 октомври 2023 година

НЕБУЛОЗИ: Непосредно пред убиството на 50 цивили, Путин изјави дека Украина ја почнала војната

Само неколку часа пред крвничкиот ракетен напад врз една продавница во селото Хроза, во Харкивската област, рускиот диктатор, говорејќи на конференцијата на московскиот прорежимски тинк-тенк Дебатен клуб Валдаи, изјави дека ...

Фон дер Лајен: Од Гранада упатуваме силна порака до Путин дека не толерираме агресија врз суверена земја

Поддршката од Европската политичка заедница за Украина претставува силна порака за рускиот претседател Владимир Путин, од Даблин до Кишињев, дека нема да толерираме агресија врз суверена земја, изјави денеска претседателката ...

Фото: EPA

Оската на отпадниците

КАРЛ БИЛД / / Project Syndicate Рускиот претседател Владимир Путин имаше очигледни причини да му биде домаќин на севернокорејскиот диктатор Ким Јонг-ун во Восточни, новиот руски космодром во источен Сибир, овој месец. Како резултат ...

Путин се јави за смртта на Пригожин: Беше талентиран бизнисмен

Путин денеска изрази сочувство до семејствата на шефот на платеничката група „Вагнер“, Евгениј Пригожин, и неговите колеги од урнатиот авион, пренесуваат британските медиуми. Рускиот претседател го опиша Пригожин како „талентиран ...

Фото: Укринформ

Русија – земја која изумира

Демографска трагедија се случува во Русија. Во последните три години, земјата загуби околу два милиони повеќе луѓе отколку што инаку би изгубила, како резултат на војна, болести и егзодус. Очекуваниот ...

Рускиот националистички критичар на Кремљ и поранешен воен командант Игор Гиркин, познат и како Игор Стрелков, обвинет за поттикнување екстремистичка активност, седи во стаклен затворен простор пред судското рочиште во Москва, Русија, на 21 јули 2023 година (Photo: Reuters)

Злосторник против злосторник: Стрелков во притвор, Путин го обвини за поттикнување екстремизам

Истакнатиот руски националист Игор Гиркин, познат како Игор Стрелков, кој јавно ги обвини Путин и военото раководство дека не биле доволно сурови и ефективни во војната против Украина, беше приведен ...

Од „царот Путин“ до „колективниот Путин“

ИВАН КРАСТЕВ Тоа беше незаборавен политички спектакл. На 21 февруари 2022 година, во пресрет на целосната војна на Русија против Украина, претседателот Владимир Путин претседаваше со телевизиски состанок во живо ...

Врховниот суд на Јужна Африка и нареди на Владата да го уапси Путин доколку пристигне на територија на оваа земја

Врховниот суд на Јужна Африка и наложи на владата да го уапси рускиот претседател Владимир Путин доколку тој некогаш стапне во земјата, согласно директивата на Меѓународниот кривичен суд (МКС). Потврдата ...

Page 2 of 12 1 2 3 12

CIVIL MEDIA NEWSLETTER