fbpx

Tag: работнички права

Со 24-часовен генерален штрајк и протести грчките синдикати ќе го одбележат Денот на трудот

Под слоганот „Мир, демократија, правда, еднаквост, работнички права“, двата најголеми грчки синдикати, објавија 24-часовен генерален штрајк по повод Денот на трудот. Паралелно, закажаа и протест во центарот на Атина и ...

Да славам или не?

Први мај. Меѓународен  ден на трудот. Или популарно, ден на работникот. Во 1866 година во Чикаго, од први до четврти мај, со штрајк кој земал и свои жртви, работниците се избориле ...

Првомајски марш против извршителите!

„Стоп за извршителите“ е мотото на првомајскиот работнички марш, во организација на Конфедерацијата на синдикални организации на Македонија, кој ќе започне од Македонската - радио телевизија, со почеток од 10 ...

СОНК: На вработените во градинките и училиштата не им се продолжува договорот за работа

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) денеска обвини дека на вработените во детските градинки, основните и средните училишта не им се продолжуваат договорите за работа. - Изминативе денови ...

Page 1 of 7 1 2 7

CIVILMEDIA NEWSLETTER