fbpx
Тошковски - Османи
Фото: Укринформ
Фото: МИА
Џулијан Асанж (фото извор: Wikimedia Commons)

Tag: Рамзан Кадиров

Фото: odessa-journal.com

Кадиров ја глорифицира улогата на чеченските единици во Украина за да ја докаже својата лојалност кон Путин

Злогласниот лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров е најлојален од регионалните шефови на Владимир Путин, барем теоретски. Во време на неговото владеење со руската провинција, централната улица на главниот град, Грозни, ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Моќниците во Кремљ одржуваат приватни паравоени единици за идна самоодбрана

Според Главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана на Украина, шефовите на Кремљ чуваат приватни паравоени единици за идна самоодбрана. Канцелариите во различни „кули на Кремљ“ одржуваат одредени елементи од ...

Рамзан Кадриов и Зелимхан Бакаев на средба во Чеченија во 2017 година Фото: Инстаграм

Кадиров наредил егзекуција на чеченска поп-ѕвезда за која открил дека е геј откако се ракувал со него

Чеченскиот сатрап Рамзан Кадиров наредил егзекуција на поп-ѕвездата Зелимхан Бакаев за која открил дека е геј откако се ракувал со него на промотивна фотографија, соопшти локалната група за човекови права, ...

Фото: Укринформ

Руските милблогери со критики до Кремљ за нападот со дронови врз Москва

Додека рускиот претседател Владимир Путин се обидува да го минимизира нападот со беспилотни летала врз Москва за да избегне откривање на слабостите на одбраната и ограничените опции со кои располага ...

рамзан кадиров

Фејсбук и Инстаграм ги затворија профилите на Кадиров

Американските социјални мрежи, Фејсбук и Инстаграм, ги затворија профилите на чеченскиот претседател Рамзан Кадиров. Чеченскиот претседател пред да му бидат згаснати профилите имаше повеќе од три милиони следбеници на Инстаграм, а ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER