fbpx
Фото: МИА архива
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè

Tag: регион

Албански медиуми: ЕУ со повик со косовските срби да учествуваат на пописот; кој ќе го користи запленетиот имот на Радоичиќ; 25 години од битката кај Кошаре

Во Косово веќе втор ден се спроведува попис на населението, а Српска Листа ги повика косовските Срби да не се попишуваат. Европската унија ги повика сите граѓани на Косово да ...

Албански медиуми: На пописот во Косово за прв пат е вклучена документација на воени штети во семејни стопанства; Косовските Срби ќе го бојкотираат пописот; ЕУ да користи обврзувачки механизми и кон Србија за Охридскиот договор

Во Косово почна пописот на населението, процес кој ќе трае месец и половина. Последниот попис на населението во Косово беше спроведен во 2011 година, кога земјата имаше околу 1,8 милиони ...

Албански медиуми: Албанското собрание го изгласа законот за кривична амнестија; Вучиќ најави борба против приемот на Косово во СЕ; конфискуван имот на Радоичиќ

Со 110 гласа „за“, Собранието на Албанија го изгласа Законот за кривична амнестија, од кој корист се очекуваат близу 1.100 осуденици, од кои 700 веднаш ќе бидат ослободени, известија албанските ...

Албански медиуми: Рама најави брендирана воена платформа „Made in Albania“, во Брисел денеска продолжуваат преговорите за српскиот динар; КФОР ја потврди подготвеноста за спречување ескалации на северот на Косово

Имаме амбиција во 2030 година да имаме воен извоз на брендот Made in Albania, изјави албанскиот премиер Еди Рама во својот говор во новиот Центар за иновации, безбедност и одбрана. ...

Тензиии на северот на Косово поради новите градоначалници/Фото: МИА

Албански медиуми: ИЦГ – „Косово ја добива битката за контрола на северот“; околу 400 српски екстремисти се обучуваат околу границата со Косово; Политичкиот екстремизам во Албанија е позагрижувачки од верскиот

Според извештајот од Меѓународната кризна група (ICG), Косово ја добива битката за контрола на северот со мнозинско српско население, додека надежите за нормализација меѓу Приштина и Белград се гаснат, пренесуваат ...

Албански медиуми: Во Тирана конференција „Албанија 15 години во НАТО-безбедносни закани на Балканот“; по барање на социјалистите ќе се „чешлаат“ албанските медиуми за руско влијание; 25 години од убиството на 86 цивили во Кралан

Во Тирана, во рамките на 15-годишнината од членството на Албанија во НАТО, ќе се одржи конференцијата „Албанија 15 години во НАТО – безбедносни закани на Балканот“. Формирање на Специјална комисија ...

Албански медиуми: Албанија одбележува 15 години во НАТО; албанските социјалисти предлагаат комисија против дезинформации и други форми странско мешање во земјата; Србите од северот на Косово против учество во пописот

Албанскиот претседател Бајрам Бегај, денеска упати порака по повод 15 годишнината од членството на Албанија во НАТО. Социјалистичкото мнозинство го поднесе предлогот за формирање на специјална парламентарна комисија, за надзор ...

Албански медиуми: Албанската опозиција бара да се прогласи неважечко гласањето од 7 март; Во Скадар запленети се 37.336 кубици садници канабис; Курти нема да даде оставка, инсистира на распуштање на собранието

Секретаријатот за етика во албанското Собрание денеска во 11:30 часот заседава за да го разгледа барањето на пратеничката група на ДП да ги прогласи за неважечки гласовите дадени на пленарната ...

Албански медиуми: Судот во Стразбур одлучи албанската влада да ги обештети семејствата на жртвите од Грдец; Одобрен Извештајот за членството на Косово во Советот на Европа

Судот во Стразбур пред неколку недели одлучи дека треба да има парична отштета за 17 лица, повредени и членови на семејствата на жртвите во трагедијата во 2008 година, известуваат албанските ...

Албански медиуми: Во Тирана протести против однесувањето на Рама кон новинарите; во Советот на Европа ќе се разгледува извештајот за Косово

Во Тирана денеска активисти и новинари се собраа пред кабинетот на премиерот во знак на протест против насилничкото однесување на премиерот Еди Рама кон новинарката Амброзија Мета, известија албанските медиуми. ...

Page 1 of 34 1 2 34

CIVIL MEDIA NEWSLETTER