fbpx

Tag: регион

Колку е „зелена“ Југоисточна Европа?

Спротивно на северозападна Европа, зелените партии и движења во југоисточна Европа генерално постигнуваат послаби изборни резултати од нивните колеги. Се чини дека еколошките прашања потешко ги мобилизираат гласачите таму. Но, ...

Албански медиуми: ЕК побара Специјалните единици да не се носат на северот на Косово за обични задачи; во последните 72 часа уапсени и кривично гонети 72 лица во операцијата „Храм“ во Албанија

Советот на Европа (ЕК)  во Извештајот за Косово, на чиј крај даде голем број препораки за подобрување на состојбите во различни области, побара од институциите на Република Косово да се ...

Албански медиуми: Косовските пасоши за Србите – прашање на интеграција или избор; Во Звечан уапсен српски државјанин баран од ИНТЕРПОЛ; Рама скептичен за почеток на преговори со ЕУ поради Грција

Европската комисија во април годинава предупреди дека визната либерализација, одобрена за Косово, се однесува само на имателите на косовски пасоши, истото тело - во средината на ноември - даде препорака ...

Албански медиуми: Албанците го слават 28 ноември, 111 годишнината од независноста; Гугл денеска го развеа албанското знаме; во Косово се одбележува денот на знамето и ОВК

Албанија денеска ја слави 111-годишнината од прогласувањето на независноста. Тирана и целата земја ќе бидат во голема прослава на 28 и 29 ноември, два важни датуми за Албанија: Денот на ...

Албански медиуми: Во Косово документирани 13.535 убиени и исчезнати лица од војната во 1998-1999 година; експерт за безбедност тврди дека Радоичиќ патувал до Москва; експлозија на северот на Митровица

Фондот за хуманитарни права во Косово, кој се занимава со документирање на прекршувањата на човековите права за време на војната, досега успеал да документира над 13.500 граѓани убиени и исчезнати ...

Еколошки и бизнис лидери од регионот: Нашите граѓани заслужуваат да живеат во енергетски одржливо општество

На еден од панелите на годинешната конференција „Look Up 2“ клучна тема ќе биде „Европската енергетска политика како пример за регионот“. На овој панел ќе се соберат експерти од регионот ...

Албански медиуми: Јавното обвинителство на БиХ во тесна соработка со косовското за оружјето во Бањска; ЕУЛЕКС испрати 6 полициски советници во Косово; СПАК ја иззема судијката Олдаши од судењето за Бериша

По верзијата на српското Јавно обвинителство, дека оружјето употребено во нападот во Бањска, на северот на Косово, од Јавното обвинителство на Босна и Херцеговина соопштија дека го прифатиле барањето за ...

Албански медиуми: Американската амбасада и делегацијата на ЕУ во Тирана апелираа за дијалог меѓу партиите; ИПАРД откри 33 милиони евра злоупотреби во Албанија, во Косово нема да се одржат српските парламентарни избори

Тензиите во албанското собрание предизвикаа големо внимание не само во медиумите, туку и кај меѓународната заедница. По американската амбасада, апел за дијалог меѓу партиите упати и делегацијата на ЕУ во ...

Албански медиуми: Косовската влада не го прифаќа предлогот на ЕК за укинување визи на српските пасоши во Косово; Курти посочи за средба помеѓу Радоичиќ и Српска Листа, Елек демантира

Косовската влада побара од Советот на Европа, предлогот за укинување на визите за имателите на српски пасоши во Косово, да ги третира овие документи како незаконски, како што ја третира ...

Албански медиуми: Курти побара од ОБСЕ на косовските срби да им се овозможи гласање во Србија; за 10 месеци нападнати 120 полицајци во Косово; продолжува судскиот процес против Пјетер Шала

Од Мисијата на ОБСЕ на Косово соопштија дека го добиле писмото од премиерот Албин Курти, преку кое тој ја изразува потребата од специјален договор за да им се овозможи на ...

Page 1 of 26 1 2 26

CIVIL MEDIA NEWSLETTER