fbpx
Фото: Кабинет на претседателот на државата Стево Пендаровски

Tag: регион

Ковачевски: Секогаш инсистираме и ќе инсистираме на добрососедство и солидарност, никој сам не може ништо

Премиерите на Северна Македонија, Србија и Црна Гора, Димитар Ковачевски, Ана Брнабиќ и Дритан Абазовиќ на прашање на Танјуг како го гледаат регионот во 2023 година, изразија очекување дека тој ...

Северниот дел од Косово и натаму блокиран, истрели во правец на косовската полиција и ЕУЛЕКС за време на викендот

Северниот дел во Косово продолжува да биде блокиран како резултат на поставувањето барикади од локалните Срби. Овие барикади се поставени веќе 17 дена и не се знае кога ќе бидат ...

Нови закани за поставени бомби во училишта во Црна Гора

На електронските адреси на неколку училишта во Црна Гора утринава пристигнале закани за наводно поставени бомби, јавија црногорски медиуми. Полицијата е на терен и се проверуваат училиштата, јави РТЦГ. „Полициската ...

Преку „Отворен Балкан“ поактивно се промовира културата, наскоро се отвора КИЦ и во Белград

Северна Македонија е активна во однос на иницијативата „Отворен Балкан“, оцени министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска, коментирајќи ги проектите од оваа област кои се реализираат преку иницијативата, пренесува НоваТВ. ...

Думани најави поагресивна борба против корупцијата на функционерите на сите нивоа во Албанија

На првиот ден од неговиот тригодишен мандат претседателот на Специјалното обвинителство за организиран криминал и корупција (СПАК) на Албанија Алтин Думани најави дека обвинителство преминува на поагресивна борба против корупцијата ...

Монстат: Според стандардот на куповна моќ, Македонија е четврта во регионот

Црногорскиот Завод за статистика Монстат ги објави Бруто домашниот производ (БДП) и реалната индивидуална потрошувачка по глава на жител, според Стандардот за куповна моќ. Од земјите членки на ЕУ, највисок ...

Фото: Anadolu Agency

Лажни закани со бомби и на Скопскиот аеродром, САД остануваат силни поддржувачи на нашиот европски пат, кампања „Светлина за Украина“ за поддршка на критичната инфраструктура

ТЕМА НА ДЕНОТ Заканите за бомби на Скопскиот аеродром, „Ист гејт“, „Александар палас“, салата „Борис Трајковски“ – лажни Полицијата утврди дека се лажни дојавите за поставени бомби во молот „Ист ...

Фото: Ангел Ангеловски/ПМД

Инфлацијата во ноември забави, граѓаните бараат резултати во борбата против корупцијата, повторно лажни закани со бомби

ВЕСТ НА ДЕНОТ Северна Македонија со помала просечна инфлација од Бугарија Годишната стапка на инфлација во ноември забави на 19,5%, со што просечната годишна инфлација во периодот јануари – ноември ...

Шолц: Во интерес на Германија и Европа е Балканот да се приклучи на ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска нагласи дека е во интерес на Германија и Европа останатите земји од Балканот да се приклучат на Европската Унија. Говорејќи во Парламентот пред еднодневниот самит ...

Page 26 of 31 1 25 26 27 31

CIVIL MEDIA NEWSLETTER