fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: Република Српска

ЕУ бара од Република Српска да ги запре нацрт-законите кои го нарушуваат уставниот поредок на БиХ

Европската Унија го повика раководството на Република Српска да ги запре иницијативите за усвојување закони кои ќе го нарушат уставниот поредок на Босна и Херцеговина и ќе го загрозат нејзиниот ...

Додик повторно се закани дека ќе прогласи независност на Република Српска

Претседателот на Република Српска Милорад Додик уште еднаш изјави дека РС истиот ден ќе прогласи независност доколку високиот претставник во БиХ Кристијан Шмит воведе закон за државен имот. Тој изјави ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Босна на Додик – рај за протераните руски дипломати

Состаноци со високиот претставник во Босна и Херцеговина, Кристијан Шмит, во службените простории на претседателот на Република Српска се забранети според наредба донесена во вторник, 12 септември, во Бања Лука. ...

Република Српска донесе одлука за прекин на односите со САД и Велика Британија

Владата на Република Српска денеска донесе одлука за прекин на соработката со амбасадите на САД и Велика Британија во БиХ, на што американската страна веднаш одговори со порака дека тргнале ...

Новинари во Република Српска протестираат против криминализација на клеветата

Новинарите спонтано се собраа пред Народното собрание на Република Српска во Бања Лука, каде што протестираа против најавената криминализација на клеветата во тој ентитет во Босна и Херцеговина, пренесе РСЕ. ...

Фото: миа.мк

Шмит го суспендира Законот за имот на РС, Додик најави дека нема да ја почитува одлуката

Високиот претставник за Босна и Херцеговина, Кристијан Шмит, вчера го суспендираше Законот за недвижен имот, што властите на Република Српска (РС) го усвоија кон крајот на минатата година со цел ...

Претседателот на Парламентот на БиХ посакува поголемо руско влијание во неговата земја

Претседателот на Претставничкиот дом на Парламентот на БиХ, Небојша Радмановиќ, рече дека би било пожелно да има посилно руско влијание на случувањата во земјата, правдајќи го таквиот став со „културолошките ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER