fbpx
Фото: МИА архива
Фото: МИА
Фото: МИА
Фото: МНР

Tag: рудници

ЕУ го крати времето за издавање дозволи за рудници, по чија препорака ќе игра Македонија – европскa или рускa?

ЕУ го крати времето за издавање дозволи за рудници – Македонија лежи на критичните суровини, но западните инвестиции остануваат блокирани. Европската Унија ги олеснува процедурите во рударството и бара да ...

Сите дозволи за концесиите за рудниците во струмичко ги дале функционери од ВМРО-ДПМНЕ

Доделувањата на концесија за експлоатација на минерални суровини од рудникот Иловица дала Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Првата концесија е дадена во јуни 2012 година, на која е потпишан Зоран Ставрески, ...

Бектеши: Потпишан во првата концесија за „Иловица“ е Ставрески, а во втората Груевски, позитивни мислења дале и Димовски и Мисајловски

Вчера ги објавивме документите за „Иловица“. Се работи за две концесии. Потпишан во првата концесија е Зоран Ставрески, заменик претседател на Владата во тоа време. Во втората концесија е потпишан ...

Одлуката за спојување на концесиите за рудникот Иловица денеска пред Владата, Бектеши ќе информира за натамошната постапка

Владата денеска на седница ќе ја преиспитува Одлуката за спојување на концесиите за рудникот Иловица-Штука. Се очекува министерот за економија Крешник Бектеши да даде поопширна информација околу натамошната постапка. Во ...

Петровска: Ревизијата на одлуката за спојувањето на концесиите за Иловица – Штука не е слабост на министрите, но е покажување достоинство дека знаат да се коригираат

Министерката за одбрана Славјанка Петровска очекува на утрешната седница на Влада, повторно да биде разгледана одлуката за спојување на концесиите за Иловица - Штука. Таа во гостување во летното издание ...

Досие: Рудници

пишува: Маја Ивановска Последната одлука на Владата за еднострано раскинување на договорот со концесионерот на Казандол, како и најавата за преиспитување на договорот со Еуромакс за рудникот Иловица, се еден ...

Се преиспитуваат индициите за некомплетирана документација за концесијата за Иловица

Владата го задолжи Министерството за економија да ја продолжи постапката со која од концесионерот „Еуромакс“ за експлоатација на минерални суровини бакар и злато на локалитетот Иловица, се бара комплетирање на ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER