fbpx
Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа
Фото: Архива
Фото: Принтскрин / Полиграф

Tag: Руска православна црква

КИРИЛ И ПУТИН Актуелниот политички врв на Русија сè уште има силна поткрепа во црквата, некогаш посилна и од армијата

Руската православна црква, продолжената рака на Путин – црв на раздорот во православниот свет

ДРАГАН МИШЕВ На митингот во центарот на Москва пред само една година, познатиот руски актер и поранешен православен свештеник Иван Охлобистин беше меѓу првите што се осмели да ја нарече ...

Фото: Укринформ

Руската православна црква шири неонацистички наративи за војната во Украина

Руската православна црква се обидува да формира поширока националистичка идеологија околу војната во Украина и експанзионистичката иднина на Русија, соопшти Институтот за проучување на војната (ISW) со седиште во Вашингтон ...

Фото: Твитер

СБУ: Руската православна црква раководи со приватни воени компании за регрутација и обука на борци за распоредување во Украина

Руската православна црква поврзана со Кремљ создава и ракводи приватни воени компании (ПВК), кои регрутираат и обучуваат борци за распоредување во Украина, открива Службата за безбедност на Украина (СБУ) Руската ...

Вартоломеј: Црквата и државната власт во Русија соработуваа во криминалната агресија и ја делат одговорноста за злосторствата

Вселенскиот патријарх Вартоломеј рече дека влијателната Руска православна црква ја дели одговорноста за конфликтот во Украина, но додаде дека е подготвен да помогне во повоеното „духовно закрепнување“ на Русија, објави ...

Фото/ извор МИА

Што се крие зад посетата на високата руска црковна делегација на МПЦ – ОА

Висока руска црковна делегација предводена од митрополитот Атнониј е во посета на земјава. Оваа посета предизвика многу прашања зошто сега и далеку од вниманието на јавноста. За оваа посета реагираше ...

МПЦ-ОА го пречека задоцнетиот руски воз полн со бајки за мали деца

ЗОРАН БОЈАРОВСКИ Зошто Македонската православна црква – Охридска Архиепископија (МПЦ-ОА) го прими митрополитот Антониј, свештеник од највисокиот круг архијереи на Руската православна црква (РПЦ), најблизок соработник задолжен за меѓународните односи ...

Вартоломеј: Руската пропаганда премина во црковна, а ја шират Путин и патријархот Кирил

Искривената православна вера (т.е. црковно кажано ереста) „стана основа на идеологијата на режимот на Путин“. Ова е главната теза на големиот програмски говор, произнесен од Вселенскиот (Константинополски) патријарх Вартоломеј (Архондонис), ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER