fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
Фото: МИА архива
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа

Tag: руски воени злосторства

Фото: Скриншот

Украинското обвинителство истражува егзекуции на 54 украински заробеници од страна на Русија

Најмалку 54 украински воени заробеници (ПОВ) се егзекутирани од руски војници, изјави на 9 април шефот на Одделот за воени злосторства при Генералното обвинителство на Украина, Јуриј Белоусов. Во тек ...

Фото: Канцеларија на претседателот на Украина

Во Хаг отворен меѓународен регистар на штети предизвикани од руска агресија

Меѓународниот регистар на штети предизвикани од руската агресија сега е во функција. Ова го соопшти заменик-шефицата на Кабинетот на претседателот на Украина Ирина Мудра за време на конференцијата „Враќање на ...

Фото: Костијантин и Влада Либеров / Укринформ

Русите ги егзекутираат тешко ранетите и невооружени украински заробеници во Авдиивка

Украинскиот парламентарен комесар за човекови права Дмитро Лубинец испрати писма до Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК) и Обединетите нации за да ги разјаснат сите околности за пукањето во тешко ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Руските војници убиле тричлено украинско семејство во окупираната Кремина

Војниците на руските окупациски сили убиле украински цивили во окупираната Кремина (Луганска област, источна Украина), пренесува Еуромајдан прес повикувајќи се на објава на рускиот Телеграм канал АСТРА од 29 јануари. ...

Фото: Фејсбук

(ВОЗНЕМИРУВАЧКА СОДРЖИНА) Руските војници убиле деветчлено семејството во окупираната Волноваха откако одбиле да им ја дадат куќата

Руските војници во окупираната Волноваха, Донецка област, влегле во дом и убиле девет цивили, меѓу кои три жени и две деца, на возраст од пет и девет години, објави обвинителството ...

Фото: Твитер

Амбасадорката Дир се заблагодари на Северна Македонија за приклучувањето кон Коалицијата на држави кои работат на создавање на Специјалниот трибунал

Украинската амбасадорка во земјава, Лариса Дир, преку Твитер објава се заблагодари на Северна Македонија што се приклучи кон Коалицијата на држави кои работат на алгоритмот за создавање на Специјалниот трибунал ...

Фото: Скриншот

(ВИДЕО) Буча: Сведоци на војната

Канцеларијата за стратешки комуникации на Канцеларијата на врховниот командант на вооружените сили на Украина, СтратКом ЗСУ на својот официјалниот YouTube канал објави документарен филм во кој преку сведоштва на преживеаните  ...

Ехото на историските злосторства на Русија одекнува во нејзината тековна војна во Украина

Целосната војна на Русија ги разоткрива застрашувачките ужаси што, секако не се изненадувачки, со оглед на долгата историја на руските злосторства извршени врз Украина. Намерното нанесување тешка физичка и психолошка ...

Фото: JAMES PETERMEIER | ZUMAPRESS.COM

ФОТО НА ДЕНОТ: Три Русинки во Амстердам

Три русинки облечени во крвави облеки со демонстрации во Амстердам го одбележуваат споменот на загинатите за време на руската инвазија на Украина. Фото: JAMES PETERMEIER | ZUMAPRESS.COM Трите русинки на ...

Парламентарното Собрание на НАТО ги признава злосторствата на Русија против Украина како геноцид

Парламентарното собрание на НАТО едногласно ги призна злосторствата на Русија против Украина како геноцид, а терористичкиот режим во Русија како рaшизам, објави на Фејсбук Јехор Черниев, шеф на постојаната делегација ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER