fbpx
US Defense Secretary Lloyd Austin attends a press conference during his visit in Sofia, Bulgaria, 19 March 2022. (Photo by Georgi Paleykov/NurPhoto)
Германскиот министер за одбрана Борис Писториус
Џулијан Асанж беше инспирација за голем број протести низ светот (фото извор: Wikimedia Commons)
Фото: Зеленски на Х
Фото: Фејсбук ЕУБАМ
Фото: скриншот од веб страницата на Фондацијата

Tag: санкции

Фото: Елина Валтонен / Facebook

Валтонен: Веднаш ќе почнат активностите за 15. пакет санкции против Русија

Веднаш ќе почнат активностите во врска со 15-тиот пакет санкции против Русија, најави финската министерка за надворешни работи Елина Валтонен. „Сигурна сум дека ќе можеме да ги ажурираме и списоците ...

ЕУ со нови санкции за Русија

Советот за надворешни работи на ЕУ на денешниот состанок во Луксембург усвои нови санкции против Русија поради војната во Украина. Новите санкции се насочени кон области од висока вредност за ...

Фото: МИА Архива / Х

Мишел и ЕК го поздравија договорот за новиот пакет санкции кон Русија

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел и Европската комисија денеска го поздравија договорот постигнат меѓу земјите членки на ЕУ за воведување дополнителен пакет санкции кон Русија, поради руската агресија врз ...

Фото: МИА

ЕУ воведува 14-ти пакет санкции за Русија

Амбасадорите на земјите од Европската унија денеска се договорија да воведат 14-ти пакет санкции против Русија поради војната во Украина, објави белгиското претседателство со ЕУ на платформата Х (Твитер), пренесува ...

Косово воведе санкции кон Иран и ги зголеми санкциите кон Русија

Владата на Косово денеска го одобри пакетот санкции против Исламската Република Иран и новиот пакет санкции против Руската Федерација, јави дописникот на МИА од Приштина. Заменичката-министер за надворешни работи, Лиза ...

Министрите за надворешни работи на ЕУ усвоија нов режим на санкции против Русија

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска усвоија нов режим на санкции за казнување на сериозните прекршувања на човековите права во Русија, потврдија повеќе дипломати за ДПА. Новиот систем на ...

Јапонија забрани извоз во Русија на уште 164 индустриски производи

Јапонија ќе ја прошири забраната за извоз во Русија на уште 164 индустриски производи, како што се литиум-јонски батерии, гасни цевки и автомобилски моторни масла, соопшти Министерството за трговија, пренесуваат ...

Фото: Архива

ЕУ ја прошири листата на санкционирани поради врски со ИД и Ал Каеда

Советот на ЕУ денеска одлучи да додаде уште две лица на листа на поединци, групи, компании и субјекти кои се предмет рестриктивни мерки поради поврзаност со терористичките групи Исламска држава ...

Page 1 of 6 1 2 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER