fbpx
Фото: МИА
Алексеј Навални. Фото: Скриншот
Проф. д-р Ратко Дуев, декан на Филозовски факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Скопје (фото А. Мехмети/ЦИВИЛ)

Tag: Себастијан Курц

Владата на РМ упати извинување до Република Австрија

Владата на Република Македонија упатува извинување до Република Австрија за ненамерниот протоколарен пропуст при посетата на сојузниот канцелар, Себастијан Курц, во Република Македонија, со поставувањето на латвиското место австриското знаме ...

Курц: Гласајте „за“ договорот и „за“ европска перспектива на Македонија

Решавањето на прашањето за името е голема шанса за динамика на Македонија и на целиот регион. Го поздравувам постигнатиот компромис и ги повикувам граѓаните да учествуваат на претстојниот референдум и ...

Меркел во Скопје на 8 Септември – Денот на независноста

Агендата за посетата на германската канцеларка Ангела Меркел се уште не е прецизирана, но нејзиното совпаѓање со македонскиот државен празник 8 Септември само по себе зборува за симболиката, рече денеска ...

Австрија од денеска го презема претседавањето со ЕУ

Австрија од денеска го презеде претседавањето со ЕУ, а прашањето за миграцијата е врвен приоритет на администрацијата на канцеларот Себастијан Курц. Мотото на австриското претседателство е „Европа која ги штити". Ова ...

Заев очекува зголемен број инвестиции од Австрија

Премиерот Зоран Заев денеска во Виена ги повика австриските бизнисмени да ја унапредат економската соработка со Македонија, која, како што оцени, развива добра економска клима, очекува отворање на евроаталантските интеграции ...

Меркел под притисок за бегалците

Германската канцеларка Ангела Меркел, под притисок на министерот за внатрешни работи Хорст Зехофер и австрискиот канцелар Себастијан Курц, прифати учество на самит на земјите кои се најпогодени со мигрантскиот бран. ...

Курц: Потребни се реформи и единство во ЕУ

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска се заложи за поединствена и пофокусирана ЕУ со помала администрација во Брисел. Во говор на Европскиот форум Вахау, во манастирот Гетвајг, тој нагласи дека дискусијата ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER