fbpx
Фото/ Wikimedia commons
Вештачка интелигенција (фото извор: Wikimedia Commons)
Анџела Агелер

Tag: шпионажа

Фото: МИА архива

СБУ: Приведен руски агент кој подготвувал диверзија во областа Запорижја

Службата за безбедност на Украина (СБУ) приведе, како што наведува, руски агент кој се обидел да ги идентификува точните координати на украинските противвоздушни ракетни системи на фронтот во областа Запорижја ...

фото: МИА архива

Се одржа првото рочиште за судењето на Гершкович во Русија, следното закажано на 13 август

Во Русија денеска се одржа првото рочиште од судењето на американскиот новинар Еван Гершкович, обвинет за шпионажа, кој беше изведен пред Регионалниот суд во Свердловск во Екатеринбург. Се одржа зад ...

Фото: Wikimedia commons

Белгиски медиуми: Русија шпионира во Северното Море со цивилни пловни објекти

Русија врши шпионажа во Северното Море со цивилни пловни објекти, објавија денеска белгиските медиуми, повикувајќи се на податоци од новинарска истрага. Забележано е дека сомнителни движења се откриени во области ...

Фото: Архива

Додека Белград го пречекува Си Џинпинг со црвен тепих, остатокот од Европа е под кинески шпионски напад, апсења низ целиот континент

Додека кинескиот претседател Си Џинпинг е во посета на Србија како дел од втората етапа од својата европска турнеја, властите ширум Европа се борат со бран шпионски напади, за кои ...

ИГРИ ЗАД ОЛТАРОТ: Како рускиот свештеник со шпионско досие работел против автокефалноста на МПЦ

Добриот познавач на статусот и дејноста на Руската црква во Софија, професорот по теологија од Софија, Калин Јанакиев, деновиве откри многу детали за вистинската улога на овој храм, за кој ...

Фото: Dzhambazov and Ivanova are described by former neighbours as a couple/ Facebook

Бугарите уапсени во Лондон како руски шпиони, во Бугарија осомничени за поддршка на про – Путин партиите на изборите

Тројца осомничени членови на руска шпионска мрежа кои беа уапсени во Обединетото Кралство се под истрага во нивната родна Бугарија поради стравувањата дека биле дел од про-Кремљ мрежата и наводно ...

Германија уапси вработен во армијата, осомничен за шпионажа за Русија

Германски државјанин идентификуван само како Томас Х. е уапсен денеска во Кобленц под обвинение дека се обидел да шпионира за Русија, а неговиот стан и работното место биле претресени, соопштија ...

Фото: МИА

Иранско-британскиот државјанин Алиреза Акбари погубен поради шпионажа

Иранско-британскиот државјанин Алиреза Акбари е погубен откако беше осуден на смрт за шпионажа, објави денеска државната новинска агенција Мизан, цитирана од светските агенции, пренесува МИА. Иранските државни медиуми претходно објавија ...

Џабир Дерала (фото: Биљана Јордановска / ЦИВИЛ)

Што им е работа на шпионите?

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА На крајот на нашите дневни колегиуми во ЦИВИЛ, една наша колешка обично нè прашува дали сакаме да слушнеме некоја „занимливост“. Секогаш има интересни информации кои потоа ги ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER