fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
Фото: МИА архива
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа

Tag: Штрајк

Фото: МИА

Над 400 приватни специјализанти стапија во штрајк за повисок надомест и решавање на статусот

Над 400 приватни специјализанти изутринава стапија во генерален штрајк и не ги извршуваат работните обврски на скопските клиники и останатите болници и амбуланти низ државава. Тие бараат зголемување на надоместот ...

Фото: принт скрин ЈПДП, премин Богородица

Заврши штрајкот на грчките цариници, од утрово нормализирано влегувањето во Грција

Утрово во 6 часот заврши дводневниот штрајк на грчките цариници и со тоа влегувањето во Грција преку трите премини Богородица-Евзони, Дојран-Дојрани и Меџитлија-Ники се одвива нормално. Како што информираше началникот ...

EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Денеска и утре во прекин сообраќајот на граничните премини со Грција

Сообраќајот на граничните премини од Грција кон соседните земји, меѓу кои и Северна Македонија, денеска и утре ќе биде во прекин поради 48-часовниот штрајк на грчките царинските службеници, а извори ...

EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Штрајк на царинските службеници утре и задутре во Грција, во прекин сообраќајот на граничните премини

Сообраќајот на граничните премини од Грција кон соседните земји, меѓу кои и Северна Македонија, утре и задутре ќе биде во прекин поради 48-часовниот штрајк на грчките царинските службеници, а извори ...

Во Германија почна штрајкот на вработените во јавниот превоз

Во Германија денеска почна дводневниот штрајк на вработените во јавниот превоз на повик од синдкатот Верди. ДПА јави дека патниците може да очекуваат значителен прекини, бидејќи автобусите, трамваите и подземните ...

Фото МИА

Во Нигерија општ штрајк поради високата инфлација

Најмногубројната африканска држава, Нигерија денеска е парализирана поради општиот штрајк организиран поради растечката инфлацијата и падот на економијата. Според подартоците на Националното биро за статистика, цената на горивата се речиси ...

Редовно сообраќаат автобусите на ЈСП „Скопје“, вработените денеска ќе ја добијат јануарската плата

Автобусите на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ утрово излегоа од двете авто бази во Автокоманда и Ѓорче Петров и редовно сообраќаат. - Надминати се надоразбирањата околу личниот доход и вработените денес ...

Архива

Штрајкот во ФЗО ставен во мирување

Штрајкот во Фондот за здравствено осигурување се става во мирување, соопшти Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани на РМ (УПОЗ). Одлуката, како што информираат, е ...

Персоналот на аеродромите во Франкфурт и Минхен започна 27-часовен штрајк

Штрајкот на копнениот персонал на Луфтханза започна на неколку германски аеродроми, потврди утринава портпаролот на синдикатот Верди во Франкфурт, јави ДПА. Аеродромите во Франкфурт и Минхен ќе бидат најтешко погодени. ...

Page 1 of 9 1 2 9

CIVIL MEDIA NEWSLETTER