fbpx
Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба
epa09950441 Swedish Prime Minister Magdalena Andersson speaks during a parliamentary debate on Sweden's application for NATO membership, at the Swedish Parliment in Stockholm, Sweden, 16 May 2022. The Swedish Parliament is holding a special debate about applying for NATO membership, paving the way for the expansion of the alliance.  EPA-EFE/HENRIK MONTGOMERY  SWEDEN OUT

Tag: слобода

Селмани: Полицијата да научи дека новинарите на протести не и се непријатели

Полицијата треба да научи дека новинарите, кои известуваат од протести не и се непријатели, туку исто така професионалци на службена должност, кои треба да се заштитат ако бидат нападнати од учесниците ...

Добро утро со Орданоски

Репортери со граници

пишува: Сашо Орданоски После долги години упорно тонење на скалата на „Репортери без граници“ за квалитетот и состојбите со и во македонските медиуми, годинава е направен пресврт: се искачивме скромни две ...

Добро утро со Орданоски

Мај 1968 + 50 = 0?

Пишува: Сашо Орданоски Педесет години по светската, мајска, студентска револуција од 1968 година, во Македонија никој не чувствува потреба дури ни да го спомне овој „златен“ јубилеј. Нашето денешно општество е ...

Киднапирани новинари бараат помош од претседателот на Еквадор

Киднапираните новинари на границата помеѓу Еквадор и Колумбија денеска преку видео снимка бараат помош еквадорскиот претседател Ленин Морено. На снимката што трае 22 секундии, тројца мажи врзани со синџири заедно ...

Граѓаните одлучуваат за своите права

Конференцијата „Граѓанската повелба – Глобална рамка за учество на граѓаните“, која ја организираше  ЦИВИЛ во соработка со Меѓународниот центар за граѓанско општество (ICSC), ги презентираа своите гледишта и можностите за ...

Станковиќ: Јазик на разбирањето, наместо јазик на омразата

„Ја поддржувам 'Граѓанската повелба' бидејќи цврсто сум убеден дека вклучувањето на граѓаните во обликувањето на нивното/нашето општество е неминовно, ако сакаме нашата држава да продолжи да постои и да функционира“, ...

Page 1 of 10 1 2 10

CIVILMEDIA NEWSLETTER