fbpx
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)
Фото: МИА
Фото: Скриншот од видео на Би-би-си

Tag: Словачка

Дојава за бомба испратена до сите судови во Словачка

Судовите во Словачка денеска добија дојава за бомба, изјави портпаролката на регионалната полиција на Братислава, Јана Шимункова. Полицијата врши увид во сите судски згради, додаде портпаролката. Дојава за бомба има ...

Фото: Скриншот

Словачка планира построги правила за протести по нападот на Фицо

Словачката влада планира да ја зголеми личната заштита на политичарите, како и построги правила за протести по обидот за атентат врз премиерот Роберт Фицо минатиот месец. Плановите ги засегаат не ...

Фото: Скриншот

Прво обраќање на Фицо по атентатот: Не го мразам напаѓачот и нема кривично да го гонам

Словачкиот премиер, Роберт Фицо, денеска се огласи за прв пат откако беше тешко ранет во обидот за атентат пред три недели, изјавувајќи дека не го мрази напаѓачот, дека му простува ...

Фото: Скриншот

Атентатот врз словачкиот премиер е трагична последица од растот на десничарскиот екстремизам во Европа и сее страв од политичко насилство

На 15 мај беше извршен атантат врз словачкиот премиер Роберт Фицо. На местото на злосторството е уапсен напаѓачот Јурај Цинтула. Посегнувањето по животот на словачкиот премиер предизвикува дополнителен страв од политичко ...

Словачкиот премиер ја затвора државната телевизија и ја претвора во нова медиумска институција

Словачката влада на популистичкиот премиер Роберт Фицо вчера одобри нацрт-закон со кој ќе се распушти јавниот радиодифузен сервис РТВС и ќе се претвори во нова медиумска институција, што предизвика загриженост ...

Фото: МИА

Се интензивираат антивладините протести во Словачка поради судските реформи на Фицо

Илјадници луѓе во Словачка синоќа повторно протестираа против владата на левичарскиот популистички премиер Роберт Фицо, кој е на функција од крајот на октомври. Организаторите изјавија дека околу 30.000 луѓе се ...

Фото: Укринформ

Илјадници луѓе на протести против владата на Фицо во Словачка

Илјадници луѓе во четвртокот излегоа на улиците на поголемите градови во Словачка за повторно да протестираат против плановите на новата влада на премиерот Роберт Фицо за измена на кривичниот законик ...

Фото: МИА

Полска и Чешка ќе ги прошират граничните контроли кон Словачка поради мигрантите

Полска и Чешка ќе ги продолжат привремените контроли на нивните граници со Словачка до ноември, бидејќи земјите се обидуваат да го ограничат протокот на илегални мигранти. Полскиот министер за внатрешни ...

Фото: МИА

Прорускиот политичар, Фицо, ќе формира словачката влада со екстремната десница

Претседателот на поруската партија СМЕР-ССД, Роберт Фицо, победник на парламентарните избори во Словачка, изјави дека е постигнат договор со екстремно десничарската партија СНС и левичарската партија ХЛАС-СД за формирање на ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER