fbpx
Gaza war (Image by hosny salah from Pixabay)
Фото: Влада на РСМ
The Pentagon

Tag: случај „Онкологија“

Клисарова и Матоши: Приведени поранешниот директор и двајца вработени во Онкологија, Клиниката функционира без проблеми

Поранешниот директор на Клиника за онкологија и радиотерапија и двајца вработени, од кои една медицинска сестра се приведени денеска во врска со скандалот на Онкологија, кој минатата година ја разбранува ...

Собранието донесе одлука за формирање анкетна комисија за случајот со Онкологија

Со 82 гласа пратениците денеска донесоа одлука за основање анкетна комисија за скандалот во ЈЗУ Универзитетска клиника за радиотерапија и онкологија. Предлогот поднесен од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ беше поддржан од ...

ФОТО: Миа

Меџити: Поддржувам протести, но случајот со Клиниката за онкологија се злоупотребува

Луѓето да протестираат, тоа е загарантирано со Уставот на Република Северна Македонија. Јас лично како човек и како министер, мислам дека тоа е најдемократски чин и секој има право да ...

Меџити: Очекувам истрагата за онкологија да заврши во најкраток можен рок

Министерот за здравство Фатмир Меџити очекува истрагата за Клиниката за онкологија да заврши во најкраток можен рок. Смета дека пациентите така ќе си ја вратат довербата и кон лекарите и ...

Спасовски за Oнкологија: Важно е предметот да се заврши брзо и квалитетно, а пардон нема да има за никого

За случувањата во Клиниката за онкологија, важно е предметот да се заврши брзо и квалитетно, а пардон нема да има за никого, истакна министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во ...

Предлог-одлуката за основање анкетна комисија за случајот „Онкологија“ пред Комисијата за политички систем

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска ќе расправа за Предлог - одлука за основање на анкетна комисија за случајот Онкологија по информациите за злоупотреби со биолошката ...

ЦИВИЛ со осуда на криминалот и на политичкото профитерство во случајот „Онкологија“

СООПШТЕНИЕ, 5 септември 2023 ЦИВИЛ – Центар за слобода, како организација за човекови права и слободи, внимателно и со крајна загриженост го следи случајот „Онкологија“ кој го отворија истражувачките новинарки ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER