fbpx
US Defense Secretary Lloyd Austin attends a press conference during his visit in Sofia, Bulgaria, 19 March 2022. (Photo by Georgi Paleykov/NurPhoto)
Германскиот министер за одбрана Борис Писториус
Џулијан Асанж беше инспирација за голем број протести низ светот (фото извор: Wikimedia Commons)
Фото: Зеленски на Х
Фото: Фејсбук ЕУБАМ
Фото: скриншот од веб страницата на Фондацијата

Tag: Софија

Николај Крстев

(ВИДЕО) Николај Крстев за Евроњуз-Бугарија: Руската црква ги спроведува српските интереси во Северна Македонија

„Имаше и други настојатели на Руската црква во Софија, пред 20-22 години, кои повторно се занимаваа со шпионски активности во Бугарија“, изјави бугарскиот новинар Николај Крстев во студиото на „Добро ...

Фуере: Покрај Северна Македонија, големина мора да покаже и Софија во спорот со Скопје

Освен Северна Македонија и Софија мора да покаже големина во спорот со Скопје, изјавил поранешниот амбасадор на Европската Унија (ЕУ) во Северна Македонија, Ерван Фуере, за порталот indeks.mk говорејќи за ...

Експертските групи од МНР на Северна Македонија и на Бугарија се состанале во Софија, следниот состанок во Скопје

Експертските групи од министерствата за надворешни работи на Северна Македонија и на Бугарија одржале состанок во Софија, а кон крајот на септември се очекува да имаат нов состанок во Скопје. ...

Фото: ЦивилМедиа

(ФОТО) Протестен марш во Софија против претседателот Румен Радев и русификацијата на Бугарија

Вечерва во центарот на Софија се одржува  протестен марш против русификација на Бугарија и лошите политики на бугарскиот претседател Румен Радев кои се во корист на руските интереси Фото: ЦивилМедиа ...

Османи: Надпартискиот консензус за уставните измени го трасира патот европски односи меѓу Скопје и Софија

Внесувањето на бугарското малцинство во Уставот, односно односно промената на овој највисок државотворен акт е важно од две причини, вели во интервју за Рацин.мк министерот за надворешни работи Бујар Османи. ...

Фото: Габриел Ескобар, скриншот од YouTube

Ескобар: Мирни и продуктивни односи меѓу Софија и Скопје и поддршка за брзо зачленување на Северна Македонија во ЕУ

САД бараат мирни и продуктивни односи меѓу Софија и Скопје и даваат цврста поддршка за брзо зачленување на Северна Македонија во ЕУ. Габриел Ескобар, заменик-помошник државен секратар и специјален претставник ...

Софија со „образ ѓон“ за западните обвинувања за корупција

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Аналитичарите од Софија кои припаѓаат на антирускиот блок на мислители деновиве се преокупирани со најавата на примена на интернационалниот закон Магнитски врз одредени видни бугарски бизнисмени, дел од ...

Чествувањето на Гоце Делчев да биде мирно и достоинствено, САД ги повикаа Скопје и Софија да ја деескалираат реториката

Откако премиерот Димитар Ковачевски во петокот со својот бугарски колега Галаб Донев во телефонски разговор се заложија за мирно и безбедно чествување на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев на ...

Бугарија го повлече амбасадорот Ангелов во Софија на неодредено време

Министерот за надворешни работи на Бугарија Николај Милков попладнево изјави дека бугарскиот амбасадор Ангел Ангелов ќе остане надвор од Северна Македонија се додека, како што рече, Софија не види знаци ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER